Odlična portretna fotografija zahteva različne spretnosti. Upoštevati morate veliko okoliščin, med drugim morate zagotoviti pravilno osvetlitev, se ustrezno približati in znati dobro uporabljati fotoaparat ter izbrati najboljšo tehnologijo. Ne glede na to, ali se odločite za brezzrcalni fotoaparat polne velikosti, kot je Canon EOS R8, da si zagotovite brezkompromisno zmogljivost v hitrosti in kakovosti, ali brezzrcalni fotoaparat APS-C, kot je EOS R50, zaradi njegove manjše velikosti in lažje teže, ima vsak prednosti za portretno fotografijo.
Ne glede na to, kakšen fotoaparat imate, upamo, da vam bodo ti nasveti pomagali pri fotografiranju boljših portretov – ali fotografirate prijatelje, družino, zanimive like, ki jih srečate na ulici, modne portrete ali celo domače ljubljenčke.
FOTOGRAFIRANJE PORTRETOV
Najboljši nasveti za ustvarjanje čudovitih portretov
Izberite pravi objektiv, da bo subjekt lahko izstopal
Pri fotografiranju s fotoaparatom Canon EOS, ki uporablja izmenljive objektive, pa naj gre za fotoaparat APS-C, kot so Canon EOS R50, EOS R10 ali EOS R100, ali za model polne velikosti, kot je Canon EOS R8 ali EOS RP, boste z izbiro objektiva s hitro največjo odprtostjo zaslonke, kot je Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, RF 35mm F1.8 IS MACRO STM ali RF 50mm F1.8 STM lažje ločili subjekt od ozadja. Če želite kar najbolje izkoristiti široke zaslonke, uporabite način prioritete zaslonke (Av) ali ročni način (M), prav tako pa poskusite uporabiti način samodejne nastavitve ISO, da bo osvetlitev vedno pravilna.
Fiksni objektivi z goriščno razdaljo od 50 mm do 100 mm so popolni za portretno fotografijo, saj imajo nizko raven popačenja, kar zagotavlja čudovite portrete. Če namesto objektiva s povečavo uporabite standardni ali širokokotni fiksni objektiv, kot je Canon RF 28mm F2.8 STM ali RF 35mm F1.8 IS MACRO STM, se boste morali približati subjektu in z njim tesneje sodelovati. Poleg tega pa manjši objektiv deluje manj zastrašujoče.
Uporabite lahko tudi objektive s povečavo, kot so Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM ali RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM, in objektive, kot so Canon RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM ali RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM, ki so izjemno vsestranski, saj omogočajo fotografiranje portretov z različnimi goriščnimi razdaljami in to vse z enim objektivom. Ko osvojite osnove glavnih objektivov, je objektiv s širokim obsegom povečave, kot je Canon RF 24-105 F4L IS USM, opremljen z notranjim stabilizatorjem slike, odličen za fotografiranje iz roke, saj omogoča premikanje okoli subjekta in spreminjanje goriščne razdalje, da dosežete različne učinke. S telefoto goriščno razdaljo lahko ustvarite čudovite portrete, največja dolžina 105 mm pa je popolna za fotografiranje obrazov od blizu.
Teleobjektiv s povečavo, kot je Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM ali RF 70-200mm F4L IS USM, je odličen za fotografiranje spontanih portretov z osupljivo goriščno razdaljo 85 mm in povečavo ter ustvarjanje posnetkov oči ali drugih podrobnosti.
Če potrebujete pomoč pri izbiri, lahko uporabite tudi Canonovo priročno orodje za iskanje objektivov, ki prilagaja priporočila glede na fotoaparat, žanr, ki ga želite fotografirati, in funkcije, ki so vam najbolj pomembne.
Sprejmite zahtevne svetlobne pogoje
Nočni portreti so lahko zahtevni, saj boste za dovolj svetlobe morda potrebovali bliskavico. Vendar je lahko osvetlitev okoli subjekta pogosto zelo čarobna in nekaj, kar želite ohraniti v portretu. Canonovi brezzrcalni fotoaparati polne velikosti, kot je Canon EOS R6 Mark II, ki ima sistem samodejnega ostrenja AF II z dvojnimi slikovnimi pikami in tipalom CMOS, se lahko samodejno izostrijo do EV –6,5, kar pogosto omogoča fotografiranje brez bliskavice tudi v zatemnjeni osvetlitvi.
Če uporabljate bliskavico v načinu nočnega portreta, ki je na voljo pri večini Canonovih fotoaparatov EOS, vključno s fotoaparatoma Canon EOS R100 EOS R8 in Canon EOS RP, vam to poenostavi vse, saj spremeni način fotografiranja. Uporablja vgrajeno bliskavico ali registrira vašo bliskavico Speedlite na nastavku za bliskavico za osvetlitev glavnega subjekta ter tako zagotovi dovolj časa, da se osvetlitev prilagodi prizoru za sliko. To stori tako, da uporabi počasnejšo hitrost zaklopa in samodejno prilagodi nastavitev časa bliskavice. Subjekt namestite tako, da ga osvetli bliskavica in ne osvetlitev okolja. Če želite doseči najboljše rezultate, uporabite stojalo, ki zmanjša tresenje fotoaparata.
Zaradi močne svetlobe bodo portreti morda preveč kontrastni. Ko je subjekt osvetljen z močno sončno svetlobo, vam lahko bliskavica pomaga. Pritrdite bliskavico Speedlite, kot je Canon Speedlite EL-100, na nastavek za bliskavico fotoaparata ali pa vgrajeno bliskavico nastavite tako, da se sproži za vsako sliko. Fotoaparat bo izravnal bliskavico in dnevno svetlobo za izrazitejšo sliko, kjer sta oba elementa – oseba in ozadje – optimalno osvetljena.
Fotografiranje portretov na prostem in v okolju lahko pomeni tudi močno ali šibko svetlobo. Napredni fiksni objektivi, kot so Canon RF 50mm F1.8 STM, RF 85mm F2 MACRO IS STM in RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, nudijo višjo stopnjo optične kakovosti, zmogljivosti in prilagodljivosti za delo pri šibki svetlobi. Širše zaslonke zagotavljajo, da tipalo fotoaparata doseže več svetlobe, kar omogoča fotografiranje pri šibki svetlobi, ne da bi pri tem ogrozili kakovost slike, kar je popolno pri fotografiranju okoljskega portreta, na primer v slabo osvetljenem tovarniškem ali umetnikovem studiu. Širše zaslonke omogočajo tudi plitkejšo globinsko ostrino, kar pomaga ustvariti gladko zamegljeno ozadje in elemente zameglitve, zaradi katerih objekt izstopa v prenapolnjenem okolju.
Številni objektivi z nastavkom RF imajo tudi naprednejšo notranjo optiko in zunanje premaze, ki zmanjšujejo aberacije in bleščanje, kar zagotavlja ostre, jasne in podrobne posnetke predmetov v okolici.
Ko uporabite načine samodejnega ali delno samodejnega fotografiranja, kot je prioriteta zaslonke (Av), ali ko uporabite samodejno nastavitev ISO, lahko z izravnavo osvetlitve hitro prilagodite fotoaparat, če se svetloba spreminja oziroma so svetlobni pogoji zahtevni. Čeprav se sliši zapleteno, je izravnava osvetlitve le en način, kako dosežete, da subjekt na fotografiji osvetlite ali potemnite. Posebej uporabno je za zajemanje svetlih odtenkov kože, pri čemer subjekti niso presvetli, in za zajemanje temnih odtenkov kože, pri čemer so subjekti čim bolj naravni. Skoraj vsi Canonovi fotoaparati imajo nastavitev izravnave osvetlitve. V priročniku preverite, če ima vaš fotoaparat to nastavitev.
Vadite spontano fotografiranje
Program Canon Camera Connect omogoča, da številne Canonove fotoaparate, kot je Canon PowerShot G1 X Mark III, EOS R100 ali EOS R8, upravljate na daljavo s pametnim telefonom prek omrežja Wi-Fi.
Pri nekaterih modelih ta možnost upravljanja na daljavo vključuje pogled fotoaparata v živo in možnost zajemanja fotografij z dotikom telefona. Fotoaparat postavite na površino, nato si sliko oglejte v pametnem telefonu in fotografirajte v pravem trenutku. S to tehniko se lahko subjekt sprosti, saj ne gledate neposredno vanj oziroma vanjo.
Če želite zajeti naraven videz, spontane portrete, najprej poskusite narediti nekaj posnetkov pred pripravo subjekta in potem. Tako bodo ljudje bolj sproščeni, vi pa boste lažje ujeli njihov naravni nasmeh ali nagajiv otroški pogled tako, da pritisnete na zaklop, ko ne pričakujejo. Če uporabljate brezzrcalni fotoaparat, kot je Canon EOS R6 Mark II, lahko za tiho fotografiranje uporabite tudi način elektronskega zaklopa. Če ima fotoaparat rafalni način ali način neprekinjenega fotografiranja, ju preizkusite. Uporabite lahko tudi objektiv s povečavo in fotografirate od daleč, da so portreti videti manj prisiljeni in naravnejši.
Če želite vaditi, prosite družinske člane ali prijatelje, da pozirajo. Če želite fotografirati portrete neznancev, jih prosite za dovoljenje. Velikokrat jim laska, da jih vprašate, prav tako pa imate več časa, da nastavite kader.
Eksperimentiranje z avtoportreti je odličen način, da se spoznate z nastavitvami in slogi kompozicije.
Zgodbo osebe prikažite tako, da jo fotografirate v kontekstu
Portret nekoga v svojem običajnem okolju pogosto pove več kot le preprost posnetek obraza. Uporabite lahko na primer širokokotni objektiv, kot so Canon RF 16mm F2.8 STM, RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM ali RF 28mm F2.8 STM, da v kuhinji fotografirate kuharja med kuhanjem ali pa ujamete kmeta na polju, polnem krav. Zakaj ne bi fotografirali prijatelja glasbenika z zamegljeno trgovino s kitarami v ozadju? Razmislite o tem, kaj želite v ozadju fotografije in zakaj. Cilj je zajeti dobro vizualno sliko, ki ji dodate pomen in spodbudite vaše gledalce, da vidijo še več.
Ujemite svoj slog na družbenih omrežjih
Pri ustvarjanju modnih portretov za družbena omrežja je ključnega pomena razumevanje občinstva. Posnetke prilagodite slogu, na katerega se vaši sledilci najboljše odzovejo, na primer starodobni ali sodobni. Naravna svetloba je v takih okoliščinah najpomembnejša, saj na subjekte oddaja mehak in privlačen sijaj. Ciljajte na zlato uro malo po sončnem vzhodu ali tik pred sončnim zahodom in pozirajte povsem naravno. Pomembno je, da pustite, da vaša osebnost zažari, zato naj vaša govorica telesa pove, kdo ste in kaj predstavlja vaš način oblačenja.
Pri trendih, kot je "Outfit of the day" (oprava dneva) (#OOTD), so pomembne majhne podrobnosti. Poskrbite, da so oblačila čista, lepo zlikana in da so dodatki primerni. In modro izberite svoje ozadje, saj se morajo oblačila dopolnjevati, ne pa se izključevati.
Ključnega pomena je tudi doslednost pri urejanju. Ne pozabite: ne razmišljajte samo o tej sliki in o tem, kakšna bo ciljna stran vašega profila. Poskusite ohraniti povezan virtualen vir, zaradi katerega lahko vaš profil izstopa. Družbena omrežja niso le za objavljanje, temveč tudi za sodelovanje. Ko objavite slike, komunicirajte s sledilci in bodite pozorni na vplivneže in modne ikone, da se prilagajate in razvijate s hitrimi trendi v družbenih omrežjih. Ne pozabite, da z modnimi portreti ne kažete samo oblačil, temveč tudi del sebe. Če želite več informacij o ujemanju izrazitega sloga in doslednosti, si oglejte naš vodnik po fotografiranju estetskih fotografij.
Eksperimentirajte in kljubujte običajnim situacijam
Poleg tega, da lahko prilagodite nastavitve fotoaparata, lahko preprosto vzbudite zanimanje in ustvarite dodatne učinke pri portretnih fotografijah. Subjekt naj gleda stran in ne v fotoaparat, torej v nekaj, kar je v kadru ali v oddaljeno stvar. Zakaj ne bi poskusili fotografirati subjekta od zgoraj tako, da stopite na pručko? Zakaj se ne bi sklonili in fotografirali z višine pasu? Prekrši pravila kompozicije in naj subjekt popolnoma zapolni središče kadra. Portreti bodo še zanimivejši, če boste subjekt osvetlili od zadaj, ga osenčili in upočasnili hitrost zaklopa.
Postavite lasten domači studio in eksperimentirajte z različnimi tehnikami ali izvedite več o tem, kako uporabljati različne ustvarjalne nastavitve za fotografiranje portretov*. Vaš cilj naj bo eksperimentirati, se učiti in dosegati rezultate, s katerimi boste zadovoljni.
Avtorji: Peter Wolinski, Tamzin Wilks in Jeff Meyer