Z vklopljenim opozarjanjem na močno osvetljene in senčne predele v programu DPP, so svetli predeli, pri katerih obstaja nevarnost nadosvetlitve, obarvani rdeče. Predeli, ki bi lahko bili pretemni oziroma podosvetljeni, pa so obarvani modro.
Kot fotografski navdušenec ste najbrž navajeni na uporabo nastavitev fotoaparata za prilagajanje ostrine, osvetlitve in kompozicije fotografij. Najbrž tudi rutinsko preverjate fotografije na zaslonu LCD fotoaparata ter jih nato ponovno posnamete z nekoliko drugačnimi nastavitvami, da dosežete želen videz. Pri tolikšnem trudu, vloženem v fotografiranje, so slike neposredno iz fotoaparata običajno dovolj dobre za beleženje dogodkov in doživetij. Toda ob posebnih priložnostih se jim splača nameniti še nekaj dodatne pozornosti. Poroke, obletnice, rojstnodnevne zabave, podelitve diplom, otrokovi prvi koraki ... vse to so dogodki, ki se zgodijo enkrat v življenju in si jih želite zapomniti v najlepši luči. Zato je pomembno, da se naučite, kako urediti svoje fotografije. Z urejanjem lahko popravite mnoge napake, ter izboljšate kompozicijo, svetlost in druge tehnične vidike slik. Poleg tega lahko vsem fotografijam z istega dogodka nadenete prepoznaven videz in še mnogo drugega.
Več možnosti za urejanje slik si lahko zagotovite tako, da fotografirate v zapisu RAW. To z drugimi besedami pomeni, da fotoaparat nastavite tako, da slike namesto v zapisu JPEG shranjuje v zapisu RAW. Datoteka RAW je pravzaprav digitalni negativ, ki vsebuje surove, neobdelane podatke s slikovnega tipala fotoaparata, iz katerih lahko izdelate številne različice iste slike. Datoteke JPEG medtem obdela že sam fotoaparat, zato jih je enostavno deliti neposredno iz fotoaparata. Njihova slabost je ta, da nudijo zelo malo prostora za urejanje in popravke. Eden od praktičnih načinov, kako pridobiti najboljše iz obeh svetov je ta, da v fotoaparatu nastavite istočasno shranjevanje slik v oba zapisa – RAW in JPEG. Na ta način dobite sliko, ki jo je enostavno deliti, hkrati pa tudi datoteko RAW za kasnejšo obdelavo in eksperimentiranje. Ob tem upoštevajte, da boste za shranjevanje fotografij v obeh zapisih potrebovali več prostora na pomnilniški kartici.
Za izdelavo fotografije iz datoteke RAW, je treba slednjo obdelati. To lahko storite v samem fotoaparatu in pri tem opravite tudi določene prilagoditve slike, kot so sprememba svetlosti, popravki aberacije objektiva, dodajanje prednastavljenih učinkov – na primer za poudarjanje barv ali mehčanje slike – in podobno. Obdelavo slik je sicer pametno opraviti na (mnogo večjem) računalniškem zaslonu s posebno programsko opremo za urejanje slik v zapisu RAW, kot je Canonov brezplačen program Digital Photo Professional (DPP) ali Adobe® Lightroom®. Vse skupaj je preprosto in omogoča uporabo različnih slogov za slike, nastavljanje beline, zmanjševanje šuma in še mnogo drugega. Vse spremembe, ki jih naredite na datoteki RAW (v fotoaparatu ali v računalniku) ne vplivajo na izvorno sliko. Ta ostane vedno nespremenjena, kar pomeni, da lahko vsako spremembo slike kadarkoli prekličete, spremenite ali odstranite, tudi če datoteko zaprete in jo kasneje znova odprete.