Luna je že od nekdaj priljubljen subjekt fotografov po vsem svetu, zlasti ob redkih priložnostih, ko je vidna kot super luna ali celo kot krvava luna. Toda fotografiranje teh pojavov zna biti zahtevno. Zelo oddaljen svetel subjekt je zahtevno fotografirati pri šibki svetlobi. Težko ga je tudi zajeti v kader in ga izostriti pri večjih goriščnih razdaljah. Toda s pravo fotografsko opremo, nastavitvami osvetlitve in pazljivim načrtovanjem pred fotografiranjem lahko naredite čudovito podrobne fotografije lune in atmosferskih pokrajin. Tukaj delimo z vami vse informacije, ki jih potrebujete za fotografiranje lune, in nasvete strokovnjakov glede nastavitev in opreme ter namige astrofotografinje Mare Leite za to, kako ustvarite najboljše slike lune.
Nasveti za fotografiranje Lune: kako ustvarjati neverjetne slike neba
1. Luno morate razumeti
Luna obkroži Zemljo v 27.322 dnevih. Ta cikel je razdeljen v mene: mlada luna, rastoči krajec, prva četrtina lune, rastoči polmesec, polna luna, upadajoči polmesec, zadnja četrtina lune, upadajoči krajec in znova mlada luna. Ne samo, da vsaka mena zagotavlja drugačen pogled na luno, pač pa vpliva tudi na svetlobne razmere, od svetle polne lune do komaj vidne mlade lune.
Nekaj trenutkov v luninem koledarju je res posebnih. Ko je Luna bližje Zemlji in je hkrati polna luna – čas meseca, ko so Sonce, Luna in Zemlja poravnani – smo priča večji polni luni ali super luni. Še redkejša je krvava luna – ko ob običajni super luni pride tudi do popolnega luninega mrka. To pomeni, da Zemlja popolnoma zastre neposredno sončno svetlobo in ta ne pride do Lune, ostane pa samo svetloba, ki se lomi v Zemljini atmosferi, zaradi česar je Luna videti krvavo rdeča.
2. Načrtujte vnaprej
Pri fotografiranju Lune ne bodo na preizkušnji le vaše fotografske spretnosti, pač pa se boste morali seznaniti tudi s premikanjem Zemlje in njenih satelitov. Za mnogo let vnaprej znamo predvideti, kje točno bo luna vzšla, kakšna bo njena pot po nebu in kje bo zašla. Na voljo je več koristnih aplikacij za telefone, s katerimi lahko natančno načrtujete kote fotografiranja. Za vodilo je lahko podatek, da bo polna luna na nebu neposredno nasproti zahajajočemu soncu.
Upoštevajte čas dneva. Luna je morda najbolj osupljiva, ko se prvič pojavi na obzorju – ta pojav se imenuje "lunin vzhod". Še posebno privlačno je fotografiranje super lune. Svetloba mora dobesedno potovati skozi Zemljino atmosfero do vas, zato je Luna videti rdeča. V tem trenutku je Luna videti tudi največja, vendar je to optična prevara – velikost Lune je ves čas enaka, toda ukrivljenost atmosfere deluje kot povečevalno steklo.
Pomembno je tudi, da pred odhodom preverite vremensko napoved. Jasno nebo zagotavlja najboljšo vidljivost. Poiščite kraje, s katerih boste imeli dober pogled na dogajanje in so vizualno zanimivi, na primer privlačno mestno obzorje, vendar na njih ni veliko motečih elementov. Prepričajte se, da imate pripravljeno opremo. To pomeni, da je baterija popolnoma napolnjena in vsa oprema zapakirana. Luna se premika hitro, zato jo boste zamudili, če boste hiteli domov, ker ste nekaj pozabili.
3. Nastavitve za fotografiranje Lune
Samodejna osvetlitev se pri fotografiranju Lune ne bo obnesla, zato jo je bolje nastaviti ročno. Intenzivnost sončne svetlobe, ki pride do Lune, načeloma ostane enaka, zato lahko upoštevamo preprosto pravilo glede osvetlitve – pravilo "lunarnih 11". Zaslonko nastavite na f/11, hitrost zaklopa pa naj se ujema z obratno vrednostjo ISO, kar pomeni, da pri vrednosti ISO 100 uporabimo hitrost 1/100 s, pri vrednosti ISO 200 uporabimo hitrost 1/200 s in tako naprej. To pravilo lahko prekršimo – hitrost zaklopa in zaslonko lahko prilagajate okrog teh vrednosti, dokler ne dobite slike, ki vam je všeč.
4. Najboljša oprema za fotografiranje Lune
Za bližnje posnetke lune je nujno potreben objektiv z veliko povečavo, vendar ne skrbite, če šele začenjate. Hiter in drag objektiv ni nujno potreben, saj je luna tako svetla, da ne potrebujete najširših zaslonk, ki jih nudijo vrhunski objektivi z veliko povečavo. Primerna bo tudi standardna povečava, kakršno zagotavlja Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM ali RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM – morda ne boste zapolnili kadra, vendar lahko območje pozneje obrežete. Tukaj fotoaparati s sistemom EOS R pokažejo, zakaj je pomembna visoka ločljivost. Fotoaparat polne velikosti Canon EOS R8 zagotavlja izjemno jasne slike tudi pri šibki svetlobi, tipala APS-C fotoaparatov Canon EOS R10 in EOS R50 pa objektivom zožijo vidno polje in tako omogočijo daljši doseg širših objektivov.
5. Približajte se
Čeprav je polna luna nekaj čarobnega, to morda ni pravi trenutek, če želite zajeti kraterje na njenem površju. Enako kot bliskavica fotoaparata osvetli obraz, neposredna sončna svetloba med pojavom polne lune odpravi vse sence. Ob drugih priložnostih jo sončna svetloba obsije bolj s strani, kar ustvari osvetljene in zasenčene dele, ki poudarijo podrobnosti in oblike Luninega površja. RF 100-400mm F5.6-8 IS USM je odličen objektiv za bližnje posnetke, saj združuje dolg telefoto objektiv s povečavo in stabilizacijo slike. Če želite zares zapolniti kader, izberite zelo dolg objektiv, kot je RF 600mm F11 IS STM. Zaslonka f/11 je kot nalašč za fotografiranje lune, saj sledi pravilu "lunarnih 11" glede osvetlitve. Če želite povečati obseg objektivov, vam lahko pomagajo nastavki za objektive, kot sta telekonverter RF 1.4x in telekonverter RF 2x.
6. Za širši pogled
Bodite še bolj ustvarjalni in eksperimentirajte s širšim objektivom, kot je Canon RF 14-35mm F4L IS USM. Tako boste luno lahko vključili v obstoječo pokrajino. Ko Luno zajamete samo, je pogosto videti strašljiva, vendar pa lahko v fotografijo z znamenitostmi, ki jih poznate, ali izbranim obzorjem dodate kontekst in tako ustvarite zanimive kompozicije. Za osupljive učinke lahko preizkušate tudi različne velikosti.
Ponesite fotografiranje Lune na višjo raven z dodatnimi nasveti in navdihom poklicnega fotografa Andrewa Fuseka Petersa*.
Napisali James Paterson, Phil Hall in Rachel Segal Hamilton
*Na voljo samo v izbranih jezikih.