Ko svetlobne razmere delujejo usklajeno s prizorom ali predmetom pred vami, so rezultati lahko osupljivi. Učenje, kako prepoznati najboljši razpoložljivi vir svetlobe, ne glede na to, ali je naraven ali umeten, vam lahko zelo koristi. Najboljše pa je, da ne potrebujete drage opreme, da bi osvetlitev kar najbolje izkoristili. Vse, kar potrebujete, je oko za dobro svetlobo. Ko boste začeli iskati, boste našli vse.
Tukaj je osem nasvetov za obvladovanje fotografiranja pri razpoložljivi svetlobi.
TEHNIKE OSVETLITVE
8 namigov za čim večji izkoristek razpoložljive svetlobe
1. Izkoristite različne dele dneva sebi v prid
Zemlja se vedno vrti, zato se kot in kakovost naravne svetlobe ves čas spreminjata. Opoldne pod svetlim soncem na jasnem nebu je svetloba usmerjena od zgoraj navzdol in je močna, kar ustvarja slike z močnim kontrastom. Fotografi običajno ne marajo te vrste svetlobe, vendar je lahko uporabna, če je cilj, da sončna svetloba postane del prizora.
Ko se sonce spusti na nebu, mora svetloba potovati skozi večji del zemeljske atmosfere. Nižje valovne dolžine barvnega spektra, kot sta modra in vijolična, so razpršene po delcih v ozračju, zato so barve mehkejše in toplejše. Večerna svetloba in sončni zahodi so v živahnih rdečih in rumenih odtenkih, zato se čas tik po sončnem vzhodu in tik preden sonce zaide, imenuje "zlata ura".
2. Čim bolj izkoristite vremenske razmere
Vremenske razmere imajo velik vpliv na kakovost naravne svetlobe. Ob oblačnem dnevu oblaki razpršijo sončno svetlobo in sence so manj ostre. Podobno lahko megla in dež dodatno zmehčata in ohladita svetlobo.
Pri tem igra pomembno vlogo tudi letni čas. Odvisno od tega, kje na svetu ste, vendar je pozimi običajno nagib zemlje takšen, da je sonce bolj oddaljeno, zaradi česar je svetlobni kot bolj oster. Čeprav so dnevi krajši, imate torej dejansko več usmerjene svetlobe, ki jo lahko uporabite. Po drugi strani pa je poleti sonce višje na nebu, zato je v urah okoli poldneva bolj usmerjeno od zgoraj navzdol in manj prijazno za fotografiranje.
"Izbira nastavitev je lahko bolj zapletena za zimsko fotografiranje snega ali oblačnega neba," pojasnjuje Canonov ambasador Sebastien Devaud. "V primerjavi z nastavitvijo samodejne osvetlitve je bolje nekoliko povečati osvetlitev, da sta sneg ali nebo bolj bela kot siva. Črno-belo fotografiranje je dober način za poudarjanje dramatične plati te sezone, megla, nizka oblačnost ali voda pa zimskim posnetkom lahko dodajo posebno razpoloženje."
3. Uporabite razpoložljivo svetlobo za portrete
V večini notranjih okolij lahko najdete predele s čudovito naravno svetlobo, ki jo lahko uporabite na svojih fotografijah. Okno ponuja paleto mehke osvetlitve, ki je podobna studijskemu odbojniku. Če fotografirate ljudi v notranjosti, jih prosite, naj se približajo oknu, in ugasnite umetno razsvetljavo.
Uporabite lahko tudi reflektor, da zunanjo svetlobo odbijate nazaj proti subjektu. Reflektor je lahko nekaj tako preprostega kot velik kos belega kartona ali kositrne folije. Reflektor ustvari mehko in naravno svetlobo, ki jo lahko nagnete in usmerite tako, kot da bi uporabljali bliskavico.
Kakovost svetlobe pomembno vpliva na portrete na prostem. Močna sončna svetloba je lahko precej neprijazna do obrazov, saj ustvarja ostre sence in povzroči, da osebe mežikajo. Oblačni dnevi so popolni, saj mehka svetloba zmanjša sence.
Če sije sonce in komaj čakate, da se pooblači, lahko poskusite fotografirati portrete v senci drevesa ali zgradbe, saj je svetloba mehkejša in prijaznejša do obrazov. Lahko pa poskusite nadzorovati svetlobo z reflektorjem, bodisi s senčenjem subjekta, odbijanjem svetlobe v sence ali z uporabo difuzijske plošče. Idealna izbira je učinkovit in cenovno ugoden reflektor 5 v 1. Pri izbiri barve reflektorja upoštevajte ten kože modela.
4. Izkoristite šibko svetlobo
Ko sonce zaide pod obzorje, se preostala naravna svetloba obarva v hladne modre barve somraka. To je lahko dobra priložnost za fotografiranje na prostem. A ker so ravni svetlobe tako nizke, potrebujete fotoaparat z dobro zmogljivostjo pri šibki svetlobi. Fotoaparati z večjimi senzorji lahko zajamejo več naravne svetlobe, ki počasi tone, še posebej pri uporabi skupaj z objektivom, ki ima široko največjo odprtost zaslonke.
V somraku boste morda morali znižati hitrost zaklopa, da omogočite več svetlobe v tipalo fotoaparata. Canonovi brezzrcalni fotoaparati s sistemom EOS R so opremljeni s stabilizatorjem IBIS, ki povsem spreminja pravila igre, saj lahko fotoaparatdržite v rokah, kadar osvetlitev traja eno sekundo ali celo več, in vam pri tem ni treba skrbeti, da bi tresenje fotoaparata uničilo posnetek.
5. Izberite najboljše nastavitve za svojo okolico
Če znate nastavljati zaslonko in hitrost zaklopa, je za osvetlitev pri fotografiranju pri naravni svetlobi najbolje izbrati ročni (M) način s samodejnim ISO. Tako fotoaparat uporabi najboljši ISO za svetlobo, ki je na voljo. Dobra splošna nastavitev osvetlitve pri dnevni svetlobi je hitrost zaklopa 1/200 s, zaslonka f/8 in ISO Auto. Zvečer, ko so ravni svetlobe nižje, odprite zaslonko do f/2.8 ali širše, da ohranite nizke ravni ISO. Tako bodo fotografije ostrejše in z manj šuma. Za takšno fotografiranje obvezno potrebujete objektiv s hitro največjo zaslonko, kot je Canon RF 50mm F1.8 STM.
Šibka svetloba pogosto pomeni fotografiranje z visokim ISO, kar lahko povzroči več šuma na sliki. Samodejno ostrenje je lahko tudi zahtevnejše. Toda pri uporabi fotoaparata z dobro zmogljivostjo pri šibki svetlobi, kot je Canon EOS R6 ali EOS R7, lahko vseeno dosežete čiste rezultate z visokimi hitrostmi ISO, na primer 3200 ali več. Poleg tega vodilni sistem samodejnega ostrenja deluje v skoraj popolni temi.
6. Nastavitev beline uskladite s temperaturnimi pogoji
Poleg kakovosti naravne svetlobe moramo misliti tudi na barvo. Ta se lahko čez dan spremeni. Zjutraj je svetloba precej topla. Opoldne je hladnejša, zvečer pa je svetloba spet topla. Merimo jo v stopinjah Kelvina in se čez dan kar precej spreminja, saj ob zori meri 2000 K, pri močni dnevni svetlobi pa 7000 K.
Barve lahko postanejo tudi hladnejše, če ste v senci ali pod oblaki. Zato ravnovesje beline nastavite tako, da bo ustrezalo pogojem in uporabite enega od prednastavljenih načinov. Če ste v dvomih, fotografirajte v obliki zapisa RAW, saj lahko naknadno izberete nastavitev beline, ko slike urejate v programski opremi za obdelavo posnetkov RAW in urejanje fotografij, kot je Canonov brezplačni program Digital Photo Professional.
7. Fotografirajte pri dolgih osvetlitvah v temi
Če fotoaparat postavite na stabilno površino ali na stojalo, lahko snemate prizore v somraku ali celo ob mesečini, kar pomeni, da lahko fotografirate z zelo nizko hitrostjo zaklopa, ki traja nekaj sekund ali več. Če fotoaparat združite z aplikacijo Canon Camera Connect, lahko s telefonom sprožite zaklop, ročno zaprete zaklop (bulb) za daljšo osvetlitev in fotografirate na daljavo. To je uporabno, če je fotoaparat v položaju, v katerem je težko videti LCD-zaslon, ali pri posnetkih, pri katerih bi že najmanjši premik fotoaparata povzročil zamegljenost ali pokvaril učinek.
8. Bodite pozorni na predmet in okolico
Različne kakovosti naravne svetlobe lahko ustrezajo določenim predmetom. Nežna svetloba skozi okno je lahko popolna za melanholične preproste portrete. Neposredna sončna svetloba pa je odlična za prikaz živahnih barv in tekstur, kot sta krzno ali perje, pri fotografiranju divjih živali. Dolge sence se odlično obnesejo pri arhitekturnih in uličnih prizorih, medtem ko je osvetlitev ob sončnem zahodu idealna za fotografiranje silhuet na živahnem nebu.
Prav tako lahko kar najbolje izkoristite katero koli razpoložljivo umetno svetlobo, kot so ulične luči, namizne luči ali sij kresa ali kurišča.
Na voljo je čudovita paleta razpoložljive svetlobe, zato se pri fotografiranju vedno vprašajte: ali je svetloba trda ali mehka, močna ali šibka, topla ali hladna in ali prihaja od zgoraj navzdol ali od strani. Če boste usvojili te osnove osvetlitve, ste lahko prepričani, da bodo vaše fotografije odlične ne glede na pogoje.
Napisal James Paterson
Povezani izdelki
-
Brezzrcalni fotoaparati
EOS R6
Kar koli fotografirate, kakor koli fotografirate – fotoaparat EOS R6 vam omogoča, da ste ustvarjalni kot še nikoli doslej. -
Brezzrcalni fotoaparati
EOS R7
Odkrivajte divjino s fotoaparatom, ki v prenosnem ohišju APS-C, zasnovanem za prihodnost, združuje izjemno hitrost in kakovost slike. -
Brezzrcalni fotoaparati
EOS RP
Majhen, lahek in intuitiven brezzrcalni fotoaparat polne velikosti, zasnovan za potovanja in vsakodnevno fotografiranje. -
Objektivi RF
RF 24-105mm F4-7.1 IS STM
Popolni objektiv za vsakodnevno uporabo za navdušence nad brezzrcalnimi fotoaparati polne velikosti. Objektiv RF 24-105mm F4-7.1 IS STM je enostaven za uporabo, saj je lahek, kompakten in bo poskrbel za povsem nov nivo vašega fotografiranja. -
Objektivi RF
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Objektiv MAKRO s hitro zaslonko 35 mm f/1,8 za širokokotno perspektivo, ostrenje od blizu in hibridni stabilizator slike. -
Standardni objektiv
RF 50mm F1.8 STM
Kompakten, tih in lahek prvovrsten objektiv 50 mm RF s široko zaslonko f/1,8 je popoln za zajemanje ustvarjalne vizije.