Fotoaparati DSLR in brezzrcalni fotoaparati: kateri so boljši za fotografijo in videografijo?

S ponudbo najširšega nabora brezzrcalnih fotoaparatov je zdaj najprimernejši čas za prehod na brezzrcalne fotoaparate. Tukaj raziskujemo razlike med fotoaparatom DSLR in brezzrcalnim fotoaparatom ter razložimo prednosti Canonovega sistema EOS R.
Pogled čez fotografovo ramo na zaslon LCD fotoaparata Canon EOS R10, na katerem sta prikazana dva plesalca flamenka, ki ju snemajo.

S sistemom EOS R, ki vključuje modele APS-C in polne velikosti, je zdaj na voljo široka ponudba brezzrcalnih fotoaparatov, ki ponujajo nove prednosti tako profesionalcem kot ljubiteljskim fotografom. Če želite stari fotoaparat zamenjati z novejšim ali pa kompaktni fotoaparat nadomestiti s takšnim z izmenljivimi objektivi, je morda običajni fotoaparat DSLR boljša izbira kot brezzrcalni fotoaparat.

Res je, da so fotoaparati Canon DSLR EOS odlični, objektivi Canon EF pa so merilo za oblikovanje objektivov. Sistem EOS R predstavlja napredovanje tako pri zmogljivosti kot tudi pri vaši kreativnosti. Ta sistem s stalno rastočo ponudbo najsodobnejših objektivov RF in RF-S ter dodatne opreme omogoča izjemno kakovost in nadzor fotografov, filmskih ustvarjalcev in ustvarjalcev vsebin.

Pomagali vam bomo ceniti pozitivne lastnosti prehoda na brezzrcalni fotoaparat, zato predstavljamo razlike med fotoaparati DSLR in brezzrcalnimi fotoaparati, ki vam jih bo strokovno razložil izkušeni strokovnjak za izdelke družbe Canon Europe Mike Burnhill.

Slika prereza fotoaparata Canon EOS 80D, ki prikazuje zrcalni mehanizem.

Fotoaparat DSLR je digitalni zrcalnorefleksni fotoaparat z enim objektivom. Refleksni del se nanaša na zrcalo, ki odbija svetlobo v sklop iskala. Zrcalo se mora odmakniti, da svetloba doseže tipalo za njim, zato je potreben razmeroma okoren mehanizem, ki poveča velikost in težo fotoaparata ter obenem predstavlja zaplete pri optični tehnologiji.

Fotoaparat Canon EOS R7, ki je položen na skali. Pritrjenega nima nobenega objektiva, zato je senzor viden v notranjosti.

V brezzrcalnem fotoaparatu, kot je Canon EOS R7, ni zrcalnega mehanizma, ima namreč neposredno črto pogleda skozi objektiv do senzorja. Kar vidite v elektronskem iskalu (EVF), je projekcija slike senzorja, kar pomeni, da si lahko za razliko od optičnega iskala v fotoaparatu DSLR ogledate učinek nastavitev fotografiranja. Kot pravi Mike Burnhill iz družbe Canon Europe: ''Elektronsko iskalo pri brezzrcalnih fotoaparatih omogoča ogled osvetlitve posnetka, preden ga sploh naredite.''

Fotoaparati DSLR v primerjavi z brezzrcalnimi fotoaparati: velikost in teža ohišja

''Ena od ključnih stvari v zvezi s fotoaparati DSLR je, da imajo zrcalo ali pentaprizmo, ki svetlobo usmerita skozi iskalo,'' pojasnjuje Mike, ''vendar mora imeti dovolj prostora, da se odmakne in izpostavi senzor. To pomaga zmanjšati velikost in težo fotoaparata."

V primerjavi s fotoaparatom DSLR je lahko teža brezzrcalnega fotoaparata in objektiva precej manjša. Fotoaparat Canon EOS R8 (vključno z baterijo in pomnilniško kartico), združen z objektivom RF 24-105mm F4L IS USM, tehta približno 1161 g, medtem ko primerljiva nastavitev fotoaparata DSLR, in sicer fotoaparat Canon EOS 6D Mark II z objektivom EF 24-105mm f/4L IS II USM, tehta približno 1560 g, kar je 34 % več. Drugače povedano je razlika v teži skoraj 400 g, kar je enako težko kot izjemno širok objektiv s povečavo RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM, kar pomeni, da lahko oba objektiva RF hranite v torbi z brezzrcalnim fotoaparatom. To pomeni, da lahko na pohodu ali odpravi zajamete posnetke z večjo povečavo, a hkrati ne prenašate več teže, kot bi jo pri modelu DSLR.

Avtorica vsebin o življenjskem slogu Diana Millos je s fotoaparatom EOS R10 fotografirala kulturo in arhitekturo Andaluzije. Pripomnila je: ''Če ste prej imeli veliko težji fotoaparat, kot je EOS 80D, ki ga uporabljam, je fotoaparat EOS R10 videti skoraj kot igrača. Všeč mi je, da je majhen in lahek, hkrati pa je enako zmogljiv.''

Ženska v rumeni obleki in slamnikom drži fotoaparat Canon EOS R10 ob očesu.

Brezzrcalni fotoaparati, kot je Canonov fotoaparat EOS R10, nudijo višjo kakovost in zmogljive funkcije v prenosnem ter lahkem dizajnu, saj jim ni treba prilagoditi zrcalnega mehanizma fotoaparata DSLR.

Fotoaparat Canon EOS 5D Mark IV z objektivom EF 70-200mm f/2.8L IS III USM skupaj s fotoaparatom EOS R z objektivom RF 70-200mm F2.8L IS USM.

Prikaz prednosti glede teže in velikosti, ki so jo uvedli fotoaparati sistema EOS R in objektivi RF. Objektiv Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM skupaj s fotoaparatom EOS R (desno) je občutno krajši (v umaknjenem položaju) kot ekvivalent EF, in sicer objektiv EF 70-200mm f/2.8L IS III USM skupaj s fotoaparatom EOS 5D Mark IV (levo). Brezzrcalna nastavitev je približno 630 g lažja, kar pomeni, da lahko s seboj vzamete dodatno pijačo ali dodaten objektiv za širšo perspektivo, kot je objektiv RF 28-70mm F2.8 IS STM, ki tehta samo 490 g, ali RF 24-105mm F4L IS USM s 700 g in tako nosite enako težo, kot jo imata objektiv EF in fotoaparat DSLR.

Nastavki za objektiv: zakaj so brezzrcalni fotoaparati boljši od fotoaparatov DSLR?

Nastavek RF, ki se uporablja pri fotoaparatih s sistemom EOS R, je uvedel številne inovacije. ''Nastavek RF je bil zasnovan za prihodnost,'' pojasnjuje Mike, ''na primer za izboljšanje komunikacijske hitrosti med fotoaparatom in objektivom ter dodajanje kontaktov za podporo več funkcij.'' Te vključujejo veliko hitrejše samodejno ostrenje, optimizacijo digitalnega objektiva v realnem času in izboljšane funkcije, kot je prilagodljiv obroč za nadzor objektivov RF.

Namesto da bi se morali nenehno ukvarjati z refleksnim zrcalom fotoaparata DSLR med nosilcem in tipalom, oblikovalci objektivov lahko objektive RF približajo samemu tipalu, kar izboljša optično zmogljivost. Rezultat tega so hitrejši in svetlejši objektivi izjemne kakovosti ter nove inovativne zasnove objektivov.

Slika nastavka RF na fotoaparatu Canon EOS R3.

Bistvo brezzrcalnega sistema Canon EOS R je inovativen nastavek RF s širokim grlom, krajšo razdaljo ostrenja na hrbtni strani in izjemno hitro komunikacijo med objektivom in ohišjem.

Objektiv za vse vrste fotografije in videografije

Od uvedbe prvih objektivov RF leta 2018 se je ponudba Canonovih objektivov za brezzrcalni sistem EOS R eksponentno povečevala. Zdaj vključuje namenske objektive RF-S, ki so zasnovani za brezzrcalne fotoaparate s tipali APS-C, kot sta fotoaparata EOS R10 in EOS R7. Prav tako ustvarjalcem fotografskih in video vsebin omogoča, da raziščejo nove zanimive tehnologije objektivov.

Od izjemno širokega objektiva s povečavo RF 10-20mm F4L IS STM do izjemno kompaktnih in lahkih super telefoto fiksnih objektivov, kot sta RF 600 mm F11 IS STM in RF 1200mm F8L IS USM, ponuja zbirka objektivov RF in RF-S širok nabor ustvarjalnih zmožnosti. Tudi "standardni" objektivi so vse prej kot običajni, saj objektivaRF 28-70mm F2.8 IS STM in RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM ponujata izjemno stabilizacijo slike in samodejno ostrenje za ostre slike in videoposnetke.

Na primer, na voljo so edinstveni stereoskopski objektivi in objektivi za navidezno resničnost, ki omogočajo preprosto ustvarjanje poglobljenih 3D-videoposnetkov in slik z združljivimi brezzrcalnimi fotoaparati EOS R. Objektivi, kot je RF-S 3.9mm F3.5 STM z DVOJNIM UČINKOM RIBJEGA OČESA, so zasnovani za fotoaparate s sistemom APS-C EOS R, in so v središču Canonovega SISTEMA EOS VR, zaradi česar lahko stereoskopsko vsebino 3D in vsebino navidezne resničnosti ustvarja več ljudi.

Hibridni objektivi RF – vključno z objektivi s povečavo, kot je objektiv RF 24-105mm F2.8L IS USM Z, in fiksnimi objektivi, kot je RF 35mm F1.4L VCM, – združujejo zmogljivosti objektivov za fotografijo in videografijo. So popolna izbira za kombinacijo fotografije in snemanja filmov. Vrhunci teh visokozmogljivih hibridnih objektivov vključujejo obroč za zaslonko, ki omogoča ročno prilagajanje zaslonke med snemanjem videoposnetkov, ostrenje z najmanjšim učinkom ter motorji za hitro in tiho ostrenje. V ponudbi imajo objektivi s povečavo tudi profesionalno elektronsko ostrenje z žariščem tudi med povečavo in razširljivost z zmogljivo povečavo.

Fotoaparat Canon EOS R7 z objektivom Canon RF-S 7.8mm F4 STM DUAL na črnem ozadju.

Canonov objektiv RF-S 7.8mm F4 STM DUAL je inovativen dvojni objektiv, ki je zasnovan tako, da uporabnikom fotoaparatov APS-C EOS R omogoča dostop do visokokakovostnih 3D-fotografij in videoposnetkov kot še nikoli doslej in je še posebej primeren za delo od blizu.

Canonova serija hibridnih objektivov RF – z dvema objektivoma s povečavo in tremi osnovnimi objektivi – je prikazana na črnem ozadju.

Canonov brezzrcalni sistem EOS R je že od samega začetka zasnovan tako, da upošteva potrebe snemalcev in filmskih ustvarjalcev, medtem ko Canonovi revolucionarni hibridni objektivi RF omogočajo vrhunske funkcije za fotografije in videoposnetke.

Optična iskala v primerjavi z elektronskimi iskali: Katera so boljša?

Fotoaparati DSLR imajo optična iskala, ki omogočajo jasen pogled na kader pri dobri svetlobi. Vendar imajo elektronska iskala, ki se uporabljajo pri brezzrcalnih fotoaparatih, veliko prednost.

Zlasti če uporabljate fotoaparat s sistemom EOS R, simulacija osvetlitve omogoča predogled posnetka z vašo osvetlitvijo, slogom slike in drugimi nastavitvami, tako v iskalu kot na zadnjem zaslonu LCD. Pri fotoaparatu DSLR simulacija osvetlitve deluje, ko uporabljate zadnji zaslon v načinu Live view, ne pa tudi v iskalu. Z elektronskim iskalom lahko posnetek in ostrenje nastavite tudi v pogojih s slabo svetlobo, ko je pretemno, da bi s prostim očesom videli skozi optično iskalo. Elektronsko iskalo lahko prikaže digitalne pripomočke ali prekrivne plasti, ki podpirajo različne pomožne funkcije v realnem času, kot so poudarjanje ostrenja in zebrasti vzorci. Pri snemanju videoposnetkov ponuja elektronsko iskalo v fotoaparatih s sistemom EOS R enak zaslon za ročno ostrenje kot Canonovi profesionalni fotoaparati Cinema EOS.

Prav tako elektronsko iskalo omogoča prikaz podrobnejših informacij o snemanju ter vam hkrati omogoča, da krmarite in spreminjate nastavitve v menijih fotoaparata. Z elektronskim iskalom lahko pregledujete tudi slike in videoposnetke, ki ste jih posneli, tudi ko so pogoji presvetli, da bi jih jasno videli na LCD-zaslonu fotoaparata.

Elektronska iskala v fotoaparatih Canon EOS R se še naprej razvijajo, saj imata fotoaparata EOS R1 in EOS R5 Mark II iskalo z visoko hitrostjo osveževanja, iskalo brez zatemnitve, kar vam v primerjavi s fotoaparatom DSLR omogoča preprosto fotografiranje ter manj prekinitev v kritičnih trenutkih pri neprekinjenem fotografiranju.

Fotografinja divjih živali Dani Connor, ki je fotoaparat EOS R7 uporabila na potovanju v iskanju ogroženega iberskega risa, je ugotovila, da je delo z elektronskim iskalom popolnoma spremenilo njeno fotografijo.

''Če se moram pri fotografiranju divjih živali hitro odzvati ali se svetloba nenehno spreminja, lahko z brezzrcalnim fotoaparatom takoj prilagodim vrednost ISO ali hitrost zaklopa in vidim, kakšna bo moja fotografija, ne da bi morala umakniti pogled z iskala.''

Ilustracija s prerezom elektronskega iskala.

Elektronsko iskalo (EVF) v brezzrcalnem fotoaparatu uporablja kompaktno različico z visoko ločljivostjo iste zaslonske tehnologije kot zaslon LCD na hrbtni strani fotoaparata. Ena od prednosti tega je, da lahko vidite, kaj vidi fotoaparat, tudi v pogojih, ki so pretemni za pogled s prostim očesom brez pomoči.

Slika prereza prikazuje pot svetlobe v fotoaparatu DSLR, ki jo odbija zrcalo navzgor v pentaprizmo ter naprej v iskalo.

Ogledalo v fotoaparatu DSLR svetlobo skozi pentaprizmo odbija do optičnega iskala, zato je slika pravilno obrnjena. Z optičnim iskalom si ne morete ogledati učinkov slogov slike, nastavitve beline in drugih nastavitev za obdelavo slike, preden pritisnete gumb za zaklop, kot lahko to storite z elektronskim iskalom v brezzrcalnem fotoaparatu.

Ali brezzrcalni fotoaparati omogočajo snemanje boljših fotografij in videoposnetkov?

Ko se je prvič pojavil sistem EOS R, se fotografiranje s fotoaparati DSLR ali brezzrcalnimi fotoaparati ni bistveno razlikovalo glede na dejansko kakovost slike. Vendar brezzrcalni fotoaparat s sistemom EOS R z najnovejšimi tehnološkimi dosežki dvigujejo zmogljivost na višjo raven.

Popravljanje v fotoaparatu

''Z nastavkom RF je, na primer, ena od prednosti hitre komunikacije med objektivom in fotoaparatom, da lahko v primeru optičnih težav, kot sta uklon in aberacija, te lahkopopravimo v fotoaparatu v realnem času," pravi Mike. "Ta takojšnja obdelava pomeni, da boste z brezzrcalnimi fotoaparati dobili boljšo kakovost slike."

Hitrost neprekinjenega fotografiranja

Podobno je v nekaterih primerih pri brezzrcalnih fotoaparatih, kot je EOS R7, z neprekinjeno hitrostjo fotografiranja do 15 sličic na sekundo z mehanskim zaklopom in 30 sličic na sekundo z elektronskim zaklopom s polnim samodejnim ostrenjem, da bodo dosledno ustvarjali uporabne slike kot pri fotoaparatih DSLR, kot sta EOS 7D Mark II ali EOS 90D, pri katerih je najvišja hitrost neprekinjenega fotografiranja 10 sličic na sekundo.

Rafalni način v obliki zapisa RAW, ki je na voljo pri nekaterih brezzrcalnih fotoaparatih, vključno s fotoaparati EOS R8, EOS R7 in EOS R10, še dodatno izboljša možnosti, da ujamete popolne trenutke. Ne le, da datoteke v obliki zapisa RAW snema s hitrostjo do 30 sličic na sekundo, temveč ima tudi možnost predhodnega fotografiranja, ki zajame slike za pol sekunde, preden popolnoma pritisnete gumb za sprostitev zaklopa. Predhodno fotografiranje vam omogoča, da čas previjete nazaj in se vrnete pol sekunde nazaj v čas, da ohranite trenutke, ki ste jih morda zamudili.

Fotoaparata EOS R5 Mark II in EOS R1 poneseta to funkcijo neprekinjenega fotografiranja eno raven višje. Ko je fotoaparat nastavljen na način neprekinjenega fotografiranja in samodejno ostrenje, lahko do polovice pritisnete gumb zaklopa in fotoaparat usmerite tja, kjer pričakujete dogajanje. Fotoaparat začne slike s popolnoma samodejno osvetlitvijo in sledenjem s samodejnim ostrenjem shranjevati v medpomnilnik. Ko gumb pritisnete do konca, fotoaparat ne začne zgolj fotografirati, temveč tudi shrani 15 sličic (EOS R5 Mark II) ali 20 sličic (EOS R1) tik pred popolnim pritiskom. Tako boste ujeli trenutek med dogajanjem in deluje, ko fotografirate slike v oblikah zapisa JPEG ali HEIF ter RAW. (Je tudi preprostejši od rafalnega načina v obliki zapisa RAW, saj shrani posamezne datoteke RAW, medtem ko rafalni način v obliki zapisa RAW uporablja poseben format datoteke, iz katerega je treba izvleči posamezne slike.) Kaj takega ni na voljo pri fotoaparatu DSLR.

A cutaway diagram illustrating the IS system in the Canon EOS R5.

Stabilizacija slike

Številni objektivi vključujejo stabilizacijo slike, ki preprečuje učinke tresenja fotoaparata. Objektivi RF in RF-S, ki imajo optični stabilizator slike, zagotavljajo v primerjavi z objektivi EF in EF-S izboljšano stopnjo stabilizacije.

Več brezzrcalnih fotoaparatov s sistemom EOS R ima 5-osni stabilizator slike v ohišju (IBIS). Če na fotoaparatu s stabilizatorjem slike v ohišju uporabljate objektiv s stabilizatorjem slike, oba skupaj zagotovite še večjo stopnjo stabilizacije, in sicer do 8,5 koraka v sredini kadra in 7,5 koraka na robovih glede na uporabljen fotoaparat in objektiv. To pomeni, da lahko fotografirate iz roke z manjšo hitrostjo zaklopa in zajamete ostre posnetke.

Napredna stabilizacija slike v ohišju in tehnologija stabilizacije slike objektiva sta učinkoviti tudi pri snemanju videoposnetkov. Fotoaparati s sistemom EOS R imajo namenski stabilizator slike Movie Digital IS, ki ga lahko združite s stabilizatorjem slike v ohišju in optičnim stabilizatorjem slike, da izboljšate stabilnost posnetkov, zaradi česar so brezzrcalni fotoaparati s sistemom EOS R boljša izbira za snemanje videoposnetkov v primerjavi s fotoaparati DSLR.

Pogled na zaslon LCD fotoaparata Canon EOS R8, ki prikazuje fotografa, ki snema videoposnetke lončnic.

Najnovejši brezzrcalni fotoaparati, kot je EOS R8, vključujejo napredne funkcije za ustvarjalce vsebin, kot je videoposnetek v ločljivosti 4K s hitrostjo 60 sličic na minuto z inteligentnim sledenjem predmetom. To je nekaj, kar ni na voljo pri fotoaparatih DSLR, kot sta EOS 7D Mark II ali EOS 90D.

Samodejno ostrenje: Brezzrcalni fotoaparati v primerjavi s fotoaparati DSLR

Vsi brezzrcalni fotoaparati s sistemom EOS R uporabljajo Canonov sistem samodejnega ostrenja CMOS z dvojnimi slikovnimi pikami – samodejno ostrenje CMOS z dvojnimi slikovnimi pikami II v fotoaparatih EOS R6 Mark II, EOS R8, EOS R7 in EOS R10 ter novejšo različico, imenovano pametno samodejno ostrenje z dvojnimi slikovnimi pikami v fotoaparatu EOS R5 Mark II. Pri vseh ponovitvah tega sistema se vsaka slikovna pika v tipalu uporablja za ostrenje in fotografiranje, medtem ko se specifično točkovno tipalo za zaznavanje faze, ki izostri skozi iskalo fotoaparatov DSLR.

Ena od velikih prednosti teh brezzrcalnih fotoaparatov je možnost izbire točke samodejnega ostrenja kjer koli znotraj okvirja. ''To pri fotoaparatu DSLR ni mogoče,'' pojasnjuje Mike, ''in omogoča tudi možnosti, kot so sledenje obrazu, sledenje očem in sledenje živali, ki jih vidimo v teh fotoaparatih. Lahko, na primer, med letom ujamete pogled ptice in mu sledite znotraj kadra. To je spet nekaj, česar fotoaparat DSLR ne zmore."

Pri številnih brezzrcalnih fotoaparatih sistema EOS R napredno zaznavanje subjektov zajema celo vozila, kot so avtomobili, motorna kolesa, letala in vlaki, pri čemer pametni sistem samodejnega ostrenja samodejno sledi položaju voznika ali pilota.

Brezzrcalni fotoaparati s sistemom EOS R lahko izostrijo tudi v temnejših razmerah. Samodejno ostrenje fotoaparata EOS R1 se lahko izostri na subjekt v tako šibki svetlobi, kot na primer –7,5 EV, kar je približno enako pokrajini, obsijani z zvezdami. Izboljšana občutljivost samodejnega ostrenja omogoča tudi samodejno ostrenje pri manjših največjih zaslonkah kot prej. Združite kompaktni telefoto objektiv RF 600mm F11 IS STM s Canonovim telekonverterjem RF 2x, v praksi pa imate objektiv z razdaljo 1200 mm z zaslonko f/22, kar zagotavlja učinkovito samodejno ostrenje.

Zaslon fotoaparata Canon EOS R7, ki prikazuje točko samodejnega ostrenja na očesu ptice ujede na veji.

Hiter elektronski zaklop in samodejno ostrenje s sledenjem oči živali, ki ju omogočajo brezzrcalni fotoaparati, kot sta EOS R7 in EOS R10, sta popolna za vse stopnje izkušenosti fotografov. ''Za fotografa divjih živali je zelo dobro, če lahko spremlja oko živali,'' pravi strokovnjak za divje živali Dani Connor. ''Ponudil mi je nove možnosti, ki mi niso bile na voljo kot uporabniku fotoaparatov DSLR.''

Mehanski zaklop v primerjavi z elektronskim zaklopom

Večina fotoaparatov DSLR ima mehanske zaslonke, medtem ko Canonovi brezzrcalni fotoaparati s sistemom EOS R imajo elektronsko in mehansko zaslonko.

Kakšne so torej prednosti elektronskega zaklopa v primerjavi z mehanskim zaklopom?

Z elektronskim zaklopom je mehanski zaklop zaklenjen in tipalo za obdelavo slik je v bistvu berljivo elektronsko. Največja prednost tega je, da je fotografiranje lahko popolnoma tiho, ne samo tišje, kot je v primeru utišanega ali zadušenega zaklopa z izbiro možnosti S (''mehko'' fotografiranje), ki je na voljo pri nekaterih fotoaparatih, ampak popolnoma brez zvoka. To je lahko neprecenljivo, če fotografirate živčne divje živali, speče dojenčke ali tišje dele poročnih obredov.*

Elektronski zaklopi omogočajo tudi hitrejše neprekinjeno fotografiranje. ''Z mehanskimi zaklopi,'' pravi Mike, ''je najhitrejša možna hitrost pri naših fotoaparatih DSLR 16 sličic na sekundo pri fotoaparatu EOS-1D X Mark III, profesionalnem fotoaparatu visoke kakovosti. Fotoaparat EOS R10 ima elektronski zaklop, zato lahko izberete do 23 sličic na sekundo za ugodno ceno, EOS R7 pa lahko fotografira s hitrostjo 30 sličic na sekundo, kar ustreza hitrosti fotoaparata EOS R3, ki je še en profesionalni fotoaparat, vendar za tretjino cene.''

Vendar pa je pojav "premikajočega se zaklopa" lahko težava, če fotografirate dogajanje z elektronskim zaklopom – hitro premikajoči se predmeti, kot je palica za golf v zamahu ali vrteči se propeler, se lahko premikajo v času, ki je potreben za branje celotnega okvirja, zaradi česar so v končni sliki popačeni. Čeprav je pojav v najnovejših brezzrcalnih fotoaparatih zelo zmanjšan. Fotoaparata EOS R5 Mark II in EOS R1 imata inovativni tipali CMOS polne velikosti z osvetlitvijo ozadja in slikovnim procesorjem DIGIC Accelerator. Ta kombinacija hitrega procesorja in tehnologije tipal omogoča minimalno popačenje zaradi premikajočega se zaklopa – v primeru fotoaparata EOS R1 do ravni najhitrejših mehanskih zaslonk na trgu ali dlje.

Črno-bel bližnji posnetek otroka, ki osredotočen gleda navzdol.

Družinska fotografinja Helen Bartlett meni, da je možnost popolnoma tihega fotografiranja s fotoaparati EOS R neprecenljiva. Preprečuje namreč, da bi zvok zaklopa motil njene mlade modele ali jih celo zbudil, če spijo, zato jih lahko fotografira v naravnejših situacijah. Posneto s fotoaparatom Canon EOS R5 z objektivom Canon RF 50mm F1.2L USM pri 1/1000 s., f/1.2 in ISO 100. © Helen Bartlett

Čas delovanja baterije: Fotoaparati DSLR v primerjavi z brezzrcalnimi fotoaparati

Pogosto slišimo, da imajo fotoaparati DSLR daljšo življenjsko dobo kot brezzrcalni fotoaparati, predvsem zato, ker elektronsko iskalo brezzrcalnega fotoaparata zahteva energijo, optično iskalo fotoaparata DSLR pa je ne potrebuje. V praksi pa je življenjska doba baterije močno odvisna od načina uporabe fotoaparata – na primer uporaba bliskavice porabi več energije pri obeh vrstah fotoaparatov, medtem ko uporaba zaslona LCD pri fotoaparatu DSLR običajno porabi več energije kot uporaba zaslona LCD pri brezzrcalnem fotoaparatu. Fotoaparat DSLR srednjega razreda, kot je EOS 90D, z iskalom omogoča 1200 posnetkov ali več, z zaslonom LCD pa 450 posnetkov, medtem ko brezzrcalni fotoaparat EOS R6 Mark II omogoča 450 posnetkov z elektronskim iskalom ali 760 posnetkov z zaslonom LCD.

Razlika je še večja pri profesionalni ravni: Če se držite iskala fotoaparata EOS-1D X Mark III, lahko na primer, posnamete 2500 slik, preden se baterija izprazni, vendar se ta številka zmanjša na 600 slik, če se zanašate na pogled v živo, v primerjavi z brezzrcalnim fotoaparatom EOS R3, ki zmore 620 slik z iskalom in 860 slik z zaslonom LCD. Če torej raje uporabljate zaslon LCD na zadnji strani, vam brezzrcalni fotoaparati lahko z enim polnjenjem nudijo več slik.

Poraba električne energije je bila dodatno optimirana pri Canonovih brezzrcalnih fotoaparatih s sistemom EOS R, in sicer z uvedbo novih visokozmogljivih baterij. Poleg tega lahko različne možnosti varčevanja energije v meniju fotoaparata in možnost polnjenja prek USB-ja in napajalnih bank še dodatno podaljšajo čas delovanja fotoaparata.

Brezzrcalni fotoaparat v primerjavi s fotoaparatom DSLR: izbira

Fotoaparati DSLR imajo svoje prednosti, vendar brezzrcalni fotoaparati in objektivi sistema EOS R ponujajo bogato inovativno tehnologijo, ki omogoča nove ustvarjalne možnosti za fotografijo in videografijo.

Če želite lahek fotoaparat z visoko hitrostjo sličic za popotniško fotografijo, je lahko popoln brezzrcalni fotoaparat, kot je EOS R10. Če uživate v fotografiranju divjih živali in dogajanja, boste s hitrimi brezzrcalnimi fotoaparati, kot sta EOS R7 in EOS R6 Mark II, dosegli zmogljivost, ki jo potrebujete. Če se želite fotografirati in snemati v polnem obsegu, ima brezzrcalni fotoaparat EOS R8 številne ustvarjalne funkcije, s katerimi lahko dosežete umetniške cilje. Ponudba se seveda razširi tudi na vodilne brezzrcalne fotoaparate z najsodobnejšimi funkcijami, ki zadovoljujejo potrebe najzahtevnejših profesionalnih fotografov, vključno s fotoaparatoma EOS R3 in EOS R1.

Brezzrcalni fotoaparati s sistemom EOS R omogočajo uporabo objektivov RF in RF-S naslednje generacije s spremljajočimi prednostmi, kot sta popravljanje slike v fotoaparatu in samodejno ostrenje med sledenjem.

Elektronsko iskalo brezzrcalnega fotoaparata omogoča predogled slike v iskalu, pri katerem so uporabljene nastavitve fotografiranja. Pogled v živo na zadnjem LCD-zaslonu fotoaparata DSLR bo enako deloval, vendar fotografiranje na ta način ni vedno priročno. Prav tako v iskalu DSLR ne boste mogli videti veliko v temi, v nasprotju z elektronskim iskalom v brezzrcalnem fotoaparatu, ki omogoča, da posnetek zajamete v skoraj vseh pogojih.

Napredne funkcije samodejnega ostrenja, kot sta samodejno ostrenje z zaznavanjem oči živali in samodejno ostrenje vozila, so na voljo samo pri najnovejših fotoaparatih s sistemom EOS R. Ti brezzrcalni fotoaparati omogočajo tudi svobodno fotografiranje z elektronskim ali mehanskim zaklopom, ki običajno omogoča veliko višje hitrosti neprekinjenega fotografiranja in popolnoma tiho fotografiranje.

Če imate možnost, preizkusite fotoaparat, ki vas zanima, od ergonomije do samodejnega ostrenja in vrste zaklopa do hitrosti zaklopa, saj boste le tako ugotovili, kateri je najprimernejši za vas. Ko se odločite, kateri brezzrcalni fotoaparat je pravi za vas, povprašajte lokalno trgovino s fotoaparati, ali je mogoča zamenjava posameznih delov oziroma razmislite o tem, da staro fotografsko opremo podarite lokalnemu fotografskemu klubu ali šoli, da lahko nekdo drug začne svoje fotografsko pot.



*Poleg zaklopa se lahko ustvarijo tudi drugi zvoki (zaslonka, zvok pogona objektiva za ostrenje in elektronski zvok itd.).

Amy Davies, Alex Summersby & Marcus Hawkins

Povezani izdelki

Povezani članki

Razlaga: razlika med APS-C in polnim formatom

Kakšna je razlika med fotoaparati APS-C in fotoaparati polnega formata ter kateri je pravi za vas?

Zakaj nadgradnja na sistem EOS R spreminja kariere

Fotoaparati in objektivi Canon EOS R že pet let povzdigujejo delo fotografov na višjo raven. Odkrijte, zakaj so se profesionalci odločili zamenjati sistem.

Kako začeti s fotografiranjem

Želite nadgraditi s pametnega telefona na fotoaparat? V našem fotografskem vodniku za začetnike je vse, kar potrebujete, da začnete.

Kako izbrati objektiv

Vse, kar morate vedeti o objektivih, od vrst objektivov do funkcij, ki jih želite iskati.