Če želite fotografirati kot profesionalec, potrebujete pravo opremo. Tehnologija se razvija neizmerno hitro, zato je na voljo široka izbira fotoaparatov in objektivov. Kako boste vedeli, kateri komplet najbolje ustreza vašim potrebam?
Ni važno, ali ste diplomant, ki se šele podaja v to panogo, radoveden amaterski fotograf, ki želi svoj spekter razširiti, ali pa svež profesionalec, ki se želi povzpeti po karierni lestvici. Najpomembnejši dejavnik, ki ga morate upoštevati, je vrsta fotografije, s katero se želite ukvarjati. Dokumentarni fotograf, ki bo morda moral delati tiho in diskretno v različnih okoljih, bo imel drugačne zahteve glede opreme v primerjavi z recimo modnim fotografom, ki dela po skrbno nastavljenih scenarijih s profesionalnimi modeli.
Drug pomemben dejavnik je zmožnost fotoaparata za snemanje videoposnetkov. »To je čedalje pomembnejše orodje,« pravi strokovnjak za izdelke pri Canon Europe, Mike Burnhill. »Videoposnetek je ključni del družbenih omrežij in znanje tako fotografiranja kot snemanja močno razširi možnosti dela v fotografski industriji.«
Trije mladi profesionalci, specializirani za različna področja, in vsak s svojo edinstveno zgodbo o vstopu v industrijo govorijo o Canonovih fotoaparatih in objektivih, ki jih uporabljajo, ter zakaj so idealni za njihov izbrani slog. To so: nigerijski modni in portretni fotograf Emmanuel Oyeleke, nemško-ruska dokumentarna fotografinja Nanna Heitmann, in Ingo Leitner iz Avstrije, ki je del poročnega fotografskega dueta Carmen in Ingo. Poleg njihovih osebnih vpogledov vam dodatne strokovne nasvete nudi tudi Mike Burnhill.
Fotografirajte kot profesionalec: nepogrešljiv komplet za boljše fotografiranje
Najboljši komplet za modno fotografijo
Emmanuel Oyeleke je nekdanji profesionalni igralec besedne igre Scrabble, ki se je med potovanjem na turnirje po vsem svetu zaljubil v fotografijo in od takrat prejel številne nagrade, vključno z nagrado ASFA za najboljšega modnega fotografa leta 2019. Je pretežno samouk in preboj mu je uspel s fotografiranjem porok (tudi takih s po 3000 gosti) v svoji domovini Nigeriji. Nato se je preusmeril v življenjsko fotografijo, zdaj pa redno ustvarja drzne in lepe uredniške fotografije za najprestižnejše afriške modne revije ter sodeluje pri komercialnih projektih za blagovne znamke, kot sta Coca-Cola in Unilever.
»Sistem EOS R sem začel uporabljati leta 2018 in zame je bilo to pravo razodetje,« pravi. »Ni ti treba skrbeti za tehniko, saj so fotoaparati vrhunski in ti nudijo ustvarjalno svobodo brez omejitev.« V glavnem uporablja fotoaparat Canon EOS R5, odkar je izšel leta 2020. »Senzor s 45 milijoni slikovnimi pikami zajame ogromno informacij in mi omogoča obrezovanje slik, ne da bi izgubil na kakovosti slike.
»Če si ga lahko privoščite, je EOS R5 idealen za modne fotografe. Če ne, pa priporočam EOS R6, saj zmore skoraj vse kot R5, le z manjšo ločljivostjo.«
»Čeprav so pri modni fotografiji glavna oblačila, nas pri fotografijah ljudi najbolj privlači obraz, zato je sledenje obrazu in očem pri fotoaparatih EOS R5 in EOS R6 zelo pomembna funkcija,« dodaja Mike Burnhill. »Druge funkcije, ki so uporabne pri modni fotografiji, so tudi vrtljiv zaslon na dotik, ki omogoča snemanje iz različnih kotov za zanimive in dinamične slike.«
Emanuelova glavna objektiva sta Canon RF 50mm F1.2L USM in RF 85mm F1.2L USM in študentom mode priporoča oba. »Izdelujeta ostre slike in sta hitra, zelo dobro grajena in vredna naložbe. Dober objektiv bo z vami mnogo let,« razlaga navdušeno.
»To sta odlična objektiva za fotografiranje vsega , in sicer od posnetkov polne dolžine do portretov z laskajočo perspektivo,« pritrdi Mike. »Druga možnost je povečava, na primer RF 24-70mm F2.8L IS USMali EF 24-70mm f/2.8L II USM, pritrjena z adapterjem.«
Najboljši komplet za dokumentarno fotografijo
Dokumentarna fotografinja Nanna Heitmann je bila rojena v Nemčiji leta 1994 in je svoj prvi fotoaparat DSLR, Canon EOS 400D (zdaj ga je nasledil Canon EOS 850D), kupila pri 14 letih. Ko je odraščala, se je zgledovala po slikah v National Geographic. Diplomirala je iz fotoreporterstva in dokumentarne fotografije na Univerzi za uporabno znanost in umetnost v Hannovru. Njeno delo je bilo med drugim objavljeno v National Geographic, TIME Magazine in de Volkskrant. Leta 2019 je postala Magnumova nominiranka.
Nanna v zadnjih letih dela pretežno na dolgoročnih projektih, kot je dokumentiranje skupnosti, ki živi ob zadnjem rudniku premoga v Nemčiji. Pri svojem delu uporabljala fotoaparata Canon EOS R in Canon EOS R5. »Prej sem uporabljala Canon EOS 5D Mark III, zdaj pa obožujem delo s Canonovimi brezzrcalnimi fotoaparati,« pravi. »Če cel dan prenašaš opremo, je lažji fotoaparat veliko boljši.«
Nanna meni, da so inovacije na fotoaparatih EOS R in EOS R5, vključno s samodejnim ostrenjem pri šibki svetlobi do -6 EV, zelo koristne za dokumentarno delo. »Občutljivost na šibko svetlobo je pomembna pri delu pri šibki svetlobi brez bliskavice in če uporabim način neslišnega fotografiranja, lahko delam diskretno,« pravi. »Študentom dokumentaristike gotovo priporočam tako EOS R kot EOS R5.«
Za tiste z nekoliko manjšim proračunom, je na voljo še en fotoaparat s sistemom EOS R, in sicer EOS RP. »Je manjši in lažji fotoaparat z veliko odličnimi funkcijami, vključno z neslišnim fotografiranjem, in kot drugi fotoaparati s sistemom EOS R je popolnoma združljiv z objektivi EF,« trdi Mike.
»Če pa proračun dopušča nakup EOS R6, lahko zaradi izjemnih zmožnosti pri šibki svetlobi delate v najrazličnejših svetlobnih pogojih, zaradi sledenja obrazu in očem pa vam ni treba skrbeti za ostrenje in se lahko namesto tega osredotočite na čas, kompozicijo in izraze.«
Ker se Nanna svojim subjektom rada približa, skoraj vedno uporablja objektiva Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM in RF 50mm F1.2L USM. »Samo dva objektiva potrebujem,« pravi. »Raje uporabljam fiksne objektive kot objektive s povečavo, ker se tako med fotografiranjem več gibam in se moram za dobro fotografijo bolj potruditi.«
Mike se strinja, da sta ta dva objektiva popolna kombinacija. »Goriščni razdalji 35 mm in 50 mm sta pri dokumentarnem in reportažnem delu priljubljeni, saj dajeta naturalistično perspektivo,« je dejal. »RF 35mm F1.8 Macro IS STM je majhen fotoaparat po dobri ceni s 5-stopenjskim stabilizatorjem slike za ostre ročne posnetke.«
Najboljši komplet za poročno fotografijo
Carmen in Ingo Leitner sta se spoznala leta 2003 na plaži v Italiji. Ko sta na potovanju odkrila skupno strast do fotografije, sta začela fotografirati poroke družinskih članov in prijateljev, leta 2009 pa sta ustanovila svoje podjetje.
Mož in žena, ki sta svoji karieri začela kot tehnični inženir in maskerka, sta fotografirala poroke na nekaterih najlepših krajih na svetu. Njun prvi fotoaparat DSLR, ki še ga vedno imata, je bil Canon EOS 350D (zdaj ga je nasledil Canon EOS 850D). Zdaj pa uporabljata fotoaparata EOS R5 in EOS R6, pogosto sočasno, saj z enim fotografirata, z drugim pa snemata.
»Najpomembnejša funkcija za naju je izjemno natančen sistem ostrenja na EOS R5 in EOS R6,« je dejal Ingo. »Posnetki so neverjetno ostri tudi pri široko odprtem objektivu. Druga velika prednost, tudi za videoposnetke, je stabilizacija slike v ohišju (IBIS), ki z določenimi objektivi zagotavlja do 8 korakov stabilizacije, torej stojalo ni več potrebno.«
Nadobudnim poročnim fotografom Ingo nedvomno priporoča EOS R5. »Če ne potrebujete datotek s 45 milijoni slikovnih pik, ste tudi z EOS R6 v izvrstnih rokah,« dodaja.
»Največji prednosti teh fotoaparatov za poročno fotografijo sta sledenje obrazu in očem ter neslišno fotografiranje, da ljudje fotografiranja ne opazijo, predvsem na tihih lokacijah,« dodaja Mike. »Sta tudi hibridna fotoaparata, ki lahko snemata videoposnetke. EOS R5 do 8K RAW in 4K pri 120, EOS R6 pa 4K UHD pri hitrosti do 60p.«
Carmen in Ingo uporabljata predvsem objektive Canon EF 35mm f/1.4L II USM, RF 50 mm F1.2L USM in RF 85mm F1.2L USMter RF 28-70 mm F2L USM. Začetnikom pri poročni fotografiji Ingo svetuje: »Predlagam objektiv s 35 mm in 50 mm ter s široko največjo odprtostjo zaslonke. Na primer objektivi serije L, če si jih lahko privoščite.«
»Ko začenjate kot poročni fotograf, je večnamenska povečava, kot jo ima RF 24-105mm F4L IS USM, izjemno uporabna. Je zelo vsestranski objektiv,« pravi Mike. »Lahko ga tudi kombinirate z objektivom RF 50mm F1.8 STM ali EF 85mm f/1.8 USM, ki je hiter, majhen in omogoča izjemno osvetlitev. Tako lahko posnamete različne vrste posnetkov, z uporabo najširše zaslonke lahko denimo izolirate predmet iz ozadja. S povečavo in hitrim fiksnim objektivom ste dobro opremljeni za večino situacij.«
Ne glede na to, ali ste modni in portretni fotograf, dokumentarni fotograf, poročni fotograf ali kaj drugega, si boste z naložbo v odlično opremo zagotovili svetlo prihodnost. Vaša profesionalna dogodivščina se začne tukaj ...
Avtor: David Clark
Povezani izdelki
-
EOS R
Brezzrcalni fotoaparat polne velikosti, ki ponuja nove kreativne priložnosti za fotografe in filmske ustvarjalce. -
EOS RP
Majhen, lahek in intuitiven brezzrcalni fotoaparat polne velikosti, zasnovan za potovanja in vsakodnevno fotografiranje. -
EOS R6
Kar koli fotografirate, kakor koli fotografirate – fotoaparat EOS R6 vam omogoča, da ste ustvarjalni kot še nikoli doslej. -
RF 24-70mm F2.8L IS USM
Dodajte svoji fotografiji, posneti z brezzrcalnim fotoaparatom polne velikosti, profesionalni pečat z objektivom s povečavo, ki ima goriščno razdaljo 24–70 mm, hitro zaslonko in 5-stopenjsko stabilizacijo. -
RF 24-105mm F4L IS USM
Lahka in vsestranska povečava 24–105 mm f/4 serije L s hitrim, tihim samodejnim ostrenjem in stabilizatorjem slike v 5 korakih. -
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Objektiv MAKRO s hitro zaslonko 35 mm f/1,8 za širokokotno perspektivo, ostrenje od blizu in hibridni stabilizator slike. -
RF 50mm F1.2L USM
Fiksni objektiv z velikostjo 50 mm f/1,2 za vrhunsko ostrino ter izjemno zmogljivostjo pri šibki svetlobi. -
Mount Adapter EF-EOS R
Standardni adapter z nastavkom EF-EOS R preprosto dodaja objektive EF in EF-S v sistem EOS R, s čimer ohranja kakovost in zmogljivost. Pridobite več informacij.