OSNOVE FOTOGRAFIRANJA

Vodnik za začetnike za izbiro objektiva

Razmišljate o novem objektivu? Tukaj je vse, kar morate vedeti, da boste našli najboljši objektiv – od objektivov, ki so združljivi z vašim fotoaparatom, do funkcij, ki jih želite poiskati.
Trije Canonovi objektivi RF – RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, RF 50mm F1.8 STM and RF 85mm F2 MACRO IS STM – na leseni podlagi z oranžno steno za njimi.

Iščete nov objektiv? Morda boste s kompaktnega fotoaparata prešli na fotoaparat z izmenljivim objektivom ali pa želite svoje fotografske veščine nadgraditi tako, da boste potrebovali večjo zmogljivost, kot jo zagotavlja objektiv, ki je bil priložen fotoaparatu. To morate vedeti, da boste našli popoln objektiv zase.

Ime Canonovega objektiva vključuje vse ključne informacije o njem. Kot primer vzemite objektiv Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM:

  • RF = vrsta objektiva, ki ustreza različnim vrstam nastavkov za objektiv pri Canonovih fotoaparatih.
  • 100mm = goriščna razdalja objektiva.
  • F2.8 = najširša zaslonka.
  • L pomeni, da ta objektiv spada v Canonovo "profesionalno" serijo L (višja kakovost).
  • MACRO = vključuje možnost zajemanja slik pri povečavi makro.
  • IS = objektiv ima vgrajen optični stabilizator slike, ki zmanjšuje zamegljenost zaradi tresenja fotoaparata.
  • USM = sistem ostrenja z ultrazvočnim motorjem, hiter in tih motor za ostrenje.
  • Specializirani objektivi imajo lahko v svojih imenih tudi druge elemente, ki se nanašajo na zasnovo ali tehnologije v fotoaparatu, kot so ribje oko, DS (učinek glajenja) ali DO (difrakcijska optika).
  • Nekateri objektivi imajo v imenu tudi II ali III. To označuje številko modela in ne lastnosti objektiva. Objektiv EF 75-300mm f/4-5.6 III USM je na primer tretja različica tega objektiva s povečavo EF z razponom goriščne razdalje 75–300 mm, razponom zaslonke od f/4 do f/5,6 in motorjem USM.

Več Canonovih objektivov RF je skupaj na umazano beli podlagi.

Canonov širok nabor objektivov RF ponuja nekaj, kar je primerno za vse zvrsti in zahteve fotografiranja, od širokokotnih objektivov za zajemanje celotnega prizora do telefoto objektivov za fotografiranje oddaljenih subjektov.

Nastavki za objektiv in združljivost s fotoaparatom

Pred nakupom objektiva morate preveriti, ali je združljiv z vašim fotoaparatom. Vsak fotoaparat Canon EOS uporablja enega od štirih različnih nastavkov za objektiv. Vsaka vrsta objektiva je zasnovana tako, da se prilega določenemu nastavku za objektiv:

  • Objektivi RF in RF-S so namenjeni uporabi z brezzrcalnimi fotoaparati sistema EOS R – glejte spodaj.
  • Objektivi EF, TS-E (z nagibom/premikom) in MP-E (makro) so zasnovani za nastavek EF pri fotoaparatih Canon EOS DSLR. Uporabljate jih lahko tudi na fotoaparatih s sistemom EOS R z nastavkom EF–EOS R.
  • Objektivi EF-S so za fotoaparate APS-C DSLR. Ne morete jih uporabljati s fotoaparati DSLR polne velikosti, lahko pa jih uporabljate s fotoaparati (polne velikosti ali APS-C) EOS R s sistemom z nastavkom.
  • Objektivi EF-M so za brezzrcalne fotoaparate EOS M in jih ni mogoče uporabljati z drugimi vrstami fotoaparatov.

Vsi fotoaparati s sistemom EOS R imajo enak nastavek RF, kar pomeni, da je vsak fotoaparat v seriji združljiv s katerim koli objektivom RF ali RF-S. Objektivi RF-S so zasnovani za fotoaparate APS-C, lahko pa jih uporabljate tudi s fotoaparati s sistemom EOS R polne velikosti, čeprav fotoaparat samodejno obleče območje slike, da se ujema z manjšo pokritostjo objektiva APS-C.

Uporabite lahko tudi objektiv RF polnega formata (ali objektiv EF z adapterjem) na fotoaparatu APS-C EOS R, kot so EOS R7, EOS R10 ali EOS R50. Vendar so tipala APS-C manjša od tipal polne velikosti, kar pomeni, da tipalo ne uporablja celotnega vidnega polja objektiva. Namesto tega bo sliko obrezal na velikost manjšega aktivnega območja tipala. Pri Canonovih fotoaparatih je "faktor obrezovanja" 1,6-kraten. Posledica tega je povečava slike, saj ima 50-milimetrski objektiv enako vidno polje kot 80-milimetrski objektiv pri fotoaparatu polnega formata (50 x 1,6 = 80), 100-milimetrski objektiv vidno polje objektiva velikosti 160 mm itd.

Za izračun učinkovite goriščne razdalje objektiva pri fotoaparatu APS-C preprosto pomnožite goriščno razdaljo objektiva z 1,6. Če pa želite stvari olajšati, ko uporabljate objektiv s povečavo s spremenljivo goriščno razdaljo, je v brezplačnem programu Canon Photo Companion kalkulator učinkovite goriščne razdalje.

Oseba drži Canonov fotoaparat z objektivom Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM.

Ime Canonovega objektiva, v tem primeru RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM, poda vse ključne podrobnosti, s katerimi fotoaparati je združljiv, njegovo goriščno razdaljo in največjo zaslonko.

Uporabnik bo na nastavek za RF na fotoaparatu Canon EOS R7 namestil objektiv.

Objektivi RF in RF-S so zasnovani za uporabo s Canonovimi fotoaparati s sistemom EOS R. V primerjavi z nastavkom EF omogoča nastavek RF veliko hitrejšo komunikacijo med fotoaparatom in objektivom, veliko večjo pasovno širino za prenos podatkov in podporo za najnovejše tehnologije ostrenja, stabilizacije slike in optične tehnologije.

Kaj je goriščna razdalja?

Goriščna razdalja objektiva je dobesedno razdalja med optičnim središčem in tipalom fotoaparata. To je običajno napisano na objektivu. Če gre za fiksni objektiv (fiksna goriščna razdalja), bo to ena sama številka, na primer 24 mm ali 135 mm. Če gre za objektiv s povečavo (spremenljiva goriščna razdalja), je to razpon, kot je 15–35 mm ali 24–70 mm.

Goriščna razdalja objektiva določa njegovo vidno polje, objektive pa je mogoče razdeliti v tri širše kategorije: širokokotno, standardno in telefoto.

  • Širokokotni objektivi – objektivi do velikosti 35 mm – vključujejo več prizora, ki ga fotografirate, zato so popolni za pokrajinsko fotografijo. Objektivi pod približno 24 mm (enakovredno polni velikosti) se včasih imenujejo tudi "izjemno široki".
  • Standardni objektivi imajo običajno goriščno razdaljo približno 50 mm. Ti imajo "naravno" perspektivo, ki se približno ujema z vidom človeškega očesa, zaradi česar so odlični večnamenski objektivi, objektivi za popotniško in portretno fotografijo.
  • Teleobjektiv je objektiv z goriščno razdaljo približno 85 mm ali drugo. Na voljo so objektivi do 600 mm, 800 mm ali celo 1200 mm. Objektive nad 300 mm včasih imenujemo tudi "super telefoto" objektivi in jih običajno uporabljamo v žanrih, kot so fotografiranje prizorov v divjini in fotografiranje športa/akcijskih prizorov, kjer fotografi običajno fotografirajo predmete z razdalje ali izberejo majhen del prizora.

Nekateri objektivi s povečavo pokrivajo več kot eno izmed teh kategorij, nekateri pa zmorejo vse od širokega kota do telefoto območja, na primer 24–240 mm.

Ali je bolje imeti fiksni objektiv ali objektiv s povečavo? Povečava nudi večjo prilagodljivost, zato vam ni treba prenašati toliko objektivov v torbi za opremo, da bi bili pripravljeni na različne okoliščine pri fotografiranju. Vendar imajo fiksni objektivi običajno boljšo optično kakovost in so pogosto na voljo s širšimi zaslonkami. Glejte spodaj.

Moški usmeri fotoaparat Canon z objektivom Canon RF 50 mm F1.8 STM v model v barvitih rdečih, rumenih in modrih oblačilih.

Objektiv s široko zaslonko, kot je Canon RF 50mm F1.8 STM, zagotavlja več svetlobe v tipalu fotoaparata, kar omogoča fotografiranje pri višjih hitrostih zaklopa in zajemanje ostrih slik premikajočih se subjektov.

Portretna fotografija, posneta pri zaslonki f/1,8, prikazuje model v rumenem puloverju z ostrim ostrenjem in zamegljenimi drevesi v ozadju.

Široke zaslonke ustvarijo tudi čudovito zamegljeno ozadje, zato so ti objektivi popolni za portretno fotografijo. Posneto s fotoaparatom Canon EOS R6 z objektivom Canon RF 50mm F1.8 STM pri 1/2,500 s, f/1,8 in ISO 100.

Razlaga zaslonke

Zaslonka objektiva je odprtina, skozi katero prehaja svetloba. Velikost zaslonke je izražena z odprtostjo zaslonke v obliki f/2,8, f/4 in tako dalje. Poševnica ni vedno vključena v imena objektivov, vendar je pomembna, saj je odprtost zaslonke dejansko ulomek:

premer zaslonke = goriščna razdalja (f), deljeno s številom f

Ko to razumete, boste razumeli, zakaj manjše število f pomeni večjo zaslonko, saj je to imenovalec ulomka. 1/4 pa je večja zaslonka kot 1/16. Manjše kot je število, širša je največja odprtost zaslonke, ki jo lahko zagotavlja objektiv: f/1,4 je zelo široka, f/4 je ožja in f/16 je še ožja.

Širša kot je odprtina, več svetlobe lahko prehaja do tipala fotoaparata, kar zagotavlja boljše rezultate, še posebej pri šibki svetlobi. Objektiv s široko največjo zaslonko (majhno število f) je znan kot "hiter" objektiv. Omogoča več svetlobe, zato lahko za enako osvetlitev uporabite višjo hitrost zaklopa, kot bi jo potrebovali z objektivom z manjšo zaslonko.

Poleg tega zaslonka določa tudi globino polja slike – torej, koliko prizora je izostrenega. Široka zaslonka (manjše število f) ustvari majhno globino polja, kar na primer pri portretih zagotavlja privlačno zamegljeno ozadje. Ožja zaslonka (večje število f) omogoča večjo globino polja, ki pri osupljivih pokrajinskih fotografijah zagotovi popolno izostritev ospredja in ozadja. Več informacij najdete v našem izčrpnem vodniku o zaslonki.

Nekateri objektivi s povečavo imajo spremenljivo največjo odprtost zaslonke, kar pomeni, da se največja nastavljena odprtost zaslonke razlikuje glede na položaj, na katerem je povečava nastavljena. Objektiv RF 24-240mm F4-6.3 IS USM ima na primer največjo odprtost zaslonke f/4 na 24-milimetrskem koncu in f/6,3 na 200-milimetrskem koncu.

Fiksni objektivi imajo najširšo zaslonko, zato so odlična izbira za fotografiranje pri šibki svetlobi in ustvarjanje majhne globine polja. Zaradi zahtevane optične natančnosti so objektivi z zelo širokimi zaslonkami lahko dragi, vendar ni nujno, saj cenovno ugodna izbira vključuje priljubljen objektiv Canon RF 50mm F1.8 STM.

Z objektivi s povečavo lahko izberete objektiv z dokaj široko največjo zaslonko, kot je f/2,8, in tako zagotovite odlično ravnovesje med prednostmi široke zaslonke in prilagodljivostjo različnih goriščnih razdalj.

Slika šprinterja, ki se odriva iz startnih blokov, posneta s Canonovim objektivom RF 600mm F11 IS STM.

Objektiv RF 600mm F11 IS STM s stabilizatorjem slike s 5 koraki zagotavlja izjemno ostre slike in videoposnetke tudi pri ročnem fotografiranju športnih dogodkov in akcijskih prizorov. Posneto s fotoaparatom Canon EOS R z objektivom Canon RF 600mm F11 IS STM pri 1/1600 s, f/11 in ISO 800.

Slika osebe, ki v rokah drži Canonov fotoaparat z objektivom Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM, na podeželju z vodnim telesom v ozadju.

Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM je odličen objektiv s povečavo za snemanje vlogov in potovanj, ki z zmogljivim stabilizatorjem slike s 5,5 koraka omogoča preprosto fotografiranje iz roke.

Kakovost objektiva, stabilizator slike in druge funkcije, ki jih iščete

Vsi objektivi so izdelki kompleksnega optičnega in mehanskega inženiringa, vendar so nekatere komponente, materiali in tehnologije dražji od drugih. Na ceno objektiva lahko vplivajo številni dejavniki, kot so vrsta uporabljenega stekla, posebni premazi ali postopki, ki se uporabljajo v optičnih elementih za zmanjšanje težav, kot so odsevi in bleščanja, ali natančna izdelava in tesnilni materiali, ki se uporabljajo za povečanje odpornosti proti prahu in vlagi. Canonovi objektivi serije L, ki imajo v imenu objektiva po zaslonki oznako L, so zasnovani in izdelani tako, da izpolnjujejo zahteve glede zmogljivosti in trajnosti profesionalnih uporabnikov.

Nekateri objektivi imajo vgrajen stabilizator slike (IS), ki preprečuje zamegljenost slike, ki jo povzroči tresenje fotoaparata. Ti objektivi imajo v imenu oznako IS. Ob strani imajo lahko stikalo za vklop stabilizatorja slike in ločeno stikalo, da preklapljate med različnimi načini za stabilizacijo slike glede na razmere fotografiranja. Stabilizator slike vam koristi, če na primer fotografirate pri šibki svetlobi in želite uporabiti nizko hitrost zaklopa. S stabilizatorjem slike lahko vseeno posnamete ostre posnetke, tudi če fotografirate iz roke. Stabilizator slike vam pomaga tudi, če nimate stativa, ga ne morete uporabiti ali ne fotografirate na mestu, kjer stativi niso dovoljeni. To lahko vključuje vse vrste fotografij, od motošporta do alpinizma. Specifikacije objektiva z vgrajenim stabilizatorjem slike (na primer na spletni strani na Canonovem spletnem mestu) vključujejo, koliko koristi lahko pričakujete od stabilizatorja slike, čeprav se bo to razlikovalo glede na goriščno razdaljo, hitrost zaklopa in druge dejavnike.

Želite fotografirati žuželke, rože ali druge majhne subjekte od blizu? To lahko storite z različnimi nastavitvami, vendar makro objektiv, ki ima v imenu oznako MACRO, pomaga z najmanjšo razdaljo ostrenja in 0,5-kratno povečavo ali drugim. Upoštevajte, da lahko makro objektiv uporabljate tudi za vse vrste fotografij. Objektiv RF 24mm F1.8 MACRO IS STM je na primer kompakten in lahek širokokotni objektiv, zaradi česar je popoln za fotografiranje pokrajin in vlogov ter makro fotografijo.

Par rok lahko objektiv Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM pritrdite na fotoaparat Canon EOS R5.

Objektiv Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM je hiter in lahek, ki je popoln za pokrajinsko fotografijo in makro subjektov na razdalji do 14 cm.

Oseba v torbo pospravlja Canonov fotoaparat z objektivom Canon RF 28mm F2.8 STM.

Izjemno kompakten objektiv Canon RF 28mm F2.8 STM omogoča preprosto prenašanje fotoaparata v torbi, ne da bi vas pri tem tehtali.

Teža in velikost objektiva za fotoaparat

Velikost in teža objektiva sta lahko pomembni za vas, odvisno od dejavnikov, kot je število drugih objektivov, ki jih že imate v torbi za opremo, in od tega, koliko vam je udobno prenašati. Čeprav fotoaparati EOS R lahko delujejo z objektivi EF (z nastavkom, ki nekoliko poveča težo), je vredno gledati objektive RF – objektivi RF so na splošno manjši in lažji od objektivov EF. Zagotavljajo tudi številne tehnične prednosti, kot je veliko hitrejša komunikacija med fotoaparatom in objektivom.

Kljub temu lahko med objektivi RF najdete objektive, ki so po specifikacijah zelo podobni, vendar se razlikujejo po velikosti. Objektiva RF 24mm F1.8 MACRO IS STM in RF 28mm F2.8 STMimata na primer podobni goriščni razdalji in oba zagotavljata dobre "alternativne" objektive za ulično, popotniško in vsakodnevno fotografiranje. Drugi objektiv je znan kot "sploščen" objektiv, kar pomeni, da je zelo kompakten, saj v velikost meri samo 24,7 mm in tehta 120 g. Prvi objektiv pa v velikost meri 63,1 mm in tehta 270 g. Če sta velikost in teža pomembna, je 28-milimetrski objektiv odlična možnost. 24-milimetrski objektiv nudi širšo največjo odprtost zaslonke in možnost makro fotografije pri 0,5-kratni povečavi. Če je pomembna prilagodljivost, imata dodatna velikost in teža prednost pred drugimi lastnostmi.

Na fotografiji, ki ste jo posneli s Canonovim objektivom RF 14-35mm F4L IS USM, voda teče čez skale, porasle z mahom.

Objektiv RF 14-35mm F4L IS USM je trenutno najširokokotnejši objektiv v Canonovi seriji RF in ponuja številne ustvarjalne možnosti. Največja odprtina zaslonke f/4 je enaka po celotnem razponu povečave, zato se med spreminjanjem goriščnice hitrost zaklopa ali vrednost ISO ne spreminjata. Posneto s fotoaparatom Canon EOS R5 in objektivom Canon RF 14-35mm F4L IS USM pri 35 mm, 1,3 s, f/10 in ISO 100.

Ženska na polju visoke trave fotografira sama sebe s fotoaparatom Canon EOS R7 z objektivom Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM, ki ga drži z iztegnjeno roko.

Objektiv Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM omogoča zelo širok razpon povečave od širokega kota do območja telefoto (učinkovita goriščna razdalja od 29 do 240 mm), zato je primeren za potovanja, prizore iz divjine in celo makro fotografijo. Odličen je tudi za snemanje vlogov, še posebej, če želite zajeti prizor okoli sebe, medtem ko stabilizator slike s 4,5 koraka pomaga zmanjšati tresenje fotoaparata.

Izbira objektiva

Če potrebujete pomoč pri izbiri, lahko uporabite tudi Canonovo priročno orodje za iskanje objektivov, ki prilagaja priporočila glede na fotoaparat, žanr, ki ga želite fotografirati, in funkcije, ki so vam najbolj pomembne. Če imate v mislih določeno zvrst, si oglejte naše vodnike za najboljše objektive za portretno fotografijo, pokrajinsko fotografijo, fotografiranje hitrega dogajanja in fotografiranje prizorov divjine, da se lažje odločite.

Ste pripravljeni na naslednji korak in želite posneti svoje fotografske veščine na višjo raven? Z našimi nasveti boste lažje izbrali pravi objektiv in začeli fotografirati tako, kot ste vedno sanjali.

Amy Davies and Alex Summersby

Povezani izdelki

Povezani članki