Jesen je verjetno najboljši letni čas, da se s fotoaparatom odpravite ven. Topla svetloba, ognjene barve in živali, ki nabirajo hrano za zimo, pomenijo, da se vedno najde nekaj za fotografiranje. A priložnost za fotografiranje vrhuncev jesenskih barv je kratka, saj je potreben le veder dan, da drevesa odvržejo listje. Zato je pomembno, da izkoristite vsak trenutek, ki ga lahko.
Za začetek vam je na voljo devet namigov za fotografiranje jeseni, s katerimi lahko kar najbolje izkoristite čudovite oranžne, rdeče in zlate barve letnega časa, ne glede na Canonov fotoaparat, ki ga uporabljate.
Namigi za jesensko fotografiranje
1. Izkoristite spreminjajočo se svetlobo
Nižja višina sonca pomeni, da je jesenska svetloba pogosto topla in mehka – odlično za fotografiranje čez dan.
Morda je najboljši čas za jesensko fotografiranje med 'zlato' uro – obdobjem tik po sončnem vzhodu in tik preden zaide. Sončna svetloba vam lahko v tem času pomaga zajeti izboljšane teksture in oblike, kar je idealno za približevanje in fotografiranje odpadlega listja. Dolge sence, ki jih ustvarja nizko sonce, lahko dodajo dramatičnost tudi fotografijam pokrajine in mesta.
Poznejši sončni vzhodi in meglena zgodnja jutranja svetloba lahko nudijo odlične priložnosti za osupljive posnetke, kot so prazne mestne ulice in megleni gozdni prizori. Poskusite tudi fotografirati, ko sonce zahaja, ko je na nebu še svetloba, vendar lahko ujamete tudi vpliv mestnih luči.
2. Sprejmite dež, meglo in mraz
Spremenljivo jesensko vreme pomeni, da je mogoče v enem dnevu ujeti veliko razpoloženj. Nebo je lahko eno minuto svetlo in ostro, naslednjo pa že oblačno in nevihtno.
Tudi dež lahko prinese vrsto priložnosti za ustvarjalno fotografijo. Canonovi fotoaparati s sistemom EOS R in objektivi RF so zaščiteni pred vremenskimi vplivi, kar pomeni, da jih lahko uporabljate v različnih okoljih in razmerah. Pokrov za objektiv bo zaščitil sprednji del objektiva ob rahlem dežju, vendar vzemite s sabo dežno pokrivalo za fotoaparat, da boste lahko nadaljevali s fotografiranjem med nalivom. Poiščite temno ozadje, da bodo dežne kaplje izstopale, in izkoristite luže za snemanje odsevov pisanih dreves.
Hladnejše noči pomenijo tudi večjo možnost, da zjutraj nastane megla – zato vstanite zgodaj in posnemite fotografije in videoposnetke meglenega mesta ali podeželja, preden sonce odžene meglice. Poskusite fotografirati v sonce ali proti uličnim svetilkam, da bo meglica dobila eterični sijaj.
3. Čim bolj izkoristite jesenske barve
Nastavite svoj fotoaparat tako, da zagotavlja močne nasičene barve za drzne jesenske slike. Če želite izboljšati zlate odtenke jesenskih pokrajin, izberite prednastavitev beline, ki bo dodala toplino, na primer nastavitev Daylight (Dnevna svetloba) ali Cloudy (Oblačno). Če uporabljate enega od načinov samodejnega fotografiranja, ki vam omogoča spreminjanje barvnega tona, uporabite nastavitev toplega barvnega tona.
Zajemanje jesenskih slik v obliki RAW (v nasprotju z obliko JPEG) vam bo omogočilo največjo prilagodljivost pri urejanju slik v računalniku. Canonova programska oprema Digital Photo Professional vam nudi vsa orodja, ki jih potrebujete za obdelavo datotek RAW. Nastavitev beline lahko spremenite, da bodo slike na primer toplejše, in preskusite različne sloge slike, kot je slog Autumn Hues (Jesenski odtenki), ki ga lahko prenesete s Canonovega spletnega mesta. Z orodjem za prilagajanje barv lahko tudi natančno nastavite odtenek, nasičenost in svetlost posameznih barv.
4. Eksperimentirajte s sezonskimi portreti
Jesenske barve ustvarjajo spodbudno ozadje za portretno fotografijo. Če želite ustvariti laskavo sliko, se odmaknite od motiva in uporabite dolgo nastavitev povečave na objektivu. Tako bodo poteze obraza manj izrazite za prijetnejši rezultat. Ožji pogled z daljšo povečavo vam bo dal tudi več nadzora nad tem, kaj se pojavi v ozadju vašega portreta, tako da lahko ozadje preplavite z jesenskimi barvami.
Nizek kot sonca v jesenskih dneh je lahko neprijeten za portretiranca, zato fotografirajte v senci drevesa ali zgradbe, da oseba ne bo imela priprtih oči. Namesto tega postavite osebo tako, da jo topla svetloba osvetljuje od zadaj ali z ene strani, nato pa obrazu približajte nekaj belega, da odbije svetlobo in osvetli območja v senci.
Jesensko vreme je nepredvidljivo in včasih boste morali fotografirati v notranjosti. Uporabite belo mrežo ali til, da razpršite svetlobo skozi okno in portretiranca postavite tako, da svetloba pada na eno stran njegovega obraza. Prosite ga, da rahlo obrne glavo in pogleda ven, tako da bo mehka svetloba enakomerno osvetlila njegov obraz.
5. Pri fotografiranju divjih živali bodite pripravljeni, da boste zgodaj vstali
Sezonske barve dodajo dodaten element fotografijam divjih živali in ptic, čeprav boste za posnetke, ki zapolnijo okvir, pogosto potrebovali dolg objektiv. Večina živali je aktivnih ob zori in mraku, zato se poskusite postaviti na mesto, preden pride subjekt. Uporabite najhitrejšo nastavitev načina fotografiranja, da boste lahko zajeli več zaporednih posnetkov, in nastavite servo ostrenje z umetno inteligenco/servo samodejno ostrenje na sledenje premikajočim se živalim.
Divje živali, jelenjad, veverice in ptice, se lahko zlijejo s svojo okolico, zato jih poskusite uokviriti z živahnim jesenskim listjem, da bodo bolj izstopale. Če ptice obiskujejo vaš vrt, uporabite ptičjo hrano, da jih privabite, da pristanejo pred pisanim ozadjem.
6. Približajte se za dodaten učinek
Makro fotografija je odličen način za raziskovanje odtenkov in tekstur jeseni. Eksperimentirajte z makro načinom ali načinom za fotografiranje od blizu na fotoaparatu in poiščite sezonske podrobnosti, kot so glive, dežne kaplje na listih ali žile odpadlega listja.
Če želite poudariti teksturo jesenskega listja, ga osvetlite pod nizkim kotom. Če želite ujeti občutljivo strukturo lista, ga prilepite na okno, da ga boste lahko fotografirali, ko bo obsijan s soncem.
Objektiv Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM za fotoaparate s sistemom EOS R ima najmanjšo razdaljo ostrenja (MFD) 14 cm (0,5-kratna povečava ali polovična naravna velikost), zato lahko okvir napolnite s podrobnostmi, objektiv Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM pa omogoča ostrenje do 35 cm (0,5-kratna povečava). Makro objektivi niso samo za fotografiranje od blizu – uporabite jih lahko tudi za portrete, pokrajine in druge predmete.
Za makro fotografijo ne potrebujete namenskega objektiva. Če imate kakovosten fotoaparat in objektiv, lahko vsak posnetek obrežete tako, da prikazuje podrobnosti motiva. Številni objektivi, ki so priloženi fotoaparatom Canon EOS, imajo izjemno kratek MFD, kot je Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, ki lahko izostri do 13 cm.
7. Imejte pravo opremo
Fotoaparat s sistemom Canon EOS R je odlična lahka možnost, ki jo lahko nosite ves dan na jesenskem fotografskem izletu. Kompaktna fotoaparata Canon EOS R10 in Canon EOS RP sta preprosta za uporabo in opremljena s številnimi ustvarjalnimi funkcijami, s katerimi lahko razvijete svoje fotografske in snemalne sposobnosti.
Eksperimentirajte z različnimi objektivi, da dodate raznolikost jesenskim slikam. Širokokotni objektiv, kot je Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, je odličen za sezonske posnetke pokrajine, lahek objektiv RF 100-400mm F5.6-8 IS USM pa je idealen za fotografiranje divjih živali. Objektiv z veliko najširšo zaslonko, kot je Canon RF 50mm F1.8 STM, bo olajšal fotografiranje pri šibki svetlobi.
Ne pozabite na dodatno opremo. Reflektor vam bo omogočil večji nadzor nad svetlobo pri jesenskem fotografiranju od blizu in portretov, lahko stojalo pa vam bo omogočilo, da boste lahko še naprej fotografirali ponoči. Krožni polarizacijski filter, ki ga pritrdite na sprednji del objektiva, je odličen pripomoček za jesensko fotografiranje, saj bo zmanjšal odseve in povečal nasičenost.
8. Poskusite posneti jesenski videoposnetek
Zakaj ne bi med jesenskim fotografiranjem posneli tudi jeseni v gibanju? Canonovi fotoaparati EOS, kot je Canon EOS R10, vam omogočajo snemanje visokokakovostnih videoposnetkov s pritiskom na gumb. Če imate fotoaparat s povezavo Wi-Fi, lahko posnetke na poti preprosto delite na družbenih omrežjih prek programa Canon Camera Connect.
Če so na videoposnetku vaši prijatelji, družina ali drugi ljudje, poskrbite, da bodo zvezde vašega filma nosile barve, ki dopolnjujejo jesenske odtenke. Za profesionalen videz naj fotoaparat miruje in med snemanjem ne uporabljajte povečave na objektivu.
Poskusite posneti nekaj posnetkov, kjer listi padajo z dreves, ali pa zajemite pest listov in jih vrzite v zrak. Notranje snemanje zvoka naj bo vklopljeno, da boste posneli zvok škrtanja listov pod nogami ali smeh vas in vaših prijateljev.
Lahko celo posnamete film s časovnim zamikom ali hiper zamikom, ki na primer prikazuje spreminjanje sezonske svetlobe v teku nekaj ur ali nastajanje rose na jesenski travi.
9. Natisnite svoje najljubše slike
Pri tiskanju nasičenih fotografij s toplimi toni je vredno izbrati optimalen papir, ki bo ustrezal vašemu fotografskemu slogu. Priljubljeni visokosijajen fotografski papir Canon Pro Platinum zagotavlja izjemno podrobne in živahne rezultate, lahko pa preizkusite tudi mehkejši papir. Odličen primer je Canonov polsvetleči fotografski papir Plus s satenastim videzom in zmanjšanim sijajem za mehkejši videz.
Tiskalnik serije Canon PIXMA TS7450 je idealna domača možnost za tiskanje na različne ustvarjalne medije, Canon SELPHY CP1500 pa je odlična kompaktna izbira.
Raziskovanje lepote jeseni s fotoaparatom lahko sproži ideje za obilico navdihujočih fotografskih projektov, zato kar najbolje izkoristite ta živahni prosti čas, dokler čarovnija traja.
Avtor: Marcus Hawkins