Barviti ognjemeti na nočnem nebu so prizor, ki se mnogim zdi čaroben. Zakaj torej ne bi tega občutka želeli zajeti v fotografijo? Ne glede na to, ali uporabljate kompakten fotoaparat, kot je Canon PowerShot G7 X Mark III, brezzrcalni fotoaparat, kot je Canon EOS R6, ali DSLR, kot je Canon EOS 90D, boste s temi 10 namigi za fotografiranje ognjemetov ujeli spektakel tega prazničnega časa.
10 namigov za osupljivo fotografijo ognjemeta
1. Kateri Canonov fotoaparat je najboljši za fotografiranje ognjemetov?
Ni pomembno, kakšno opremo uporabljate ali koliko izkušenj imate, saj je fotografiranje ognjemetov lahko preprosto in hkrati zabavno. Če se zadržujete nekje na prostem in uživate ob ognjemetu, ga boste najlažje ujeli s priročnim fotoaparatom žepne velikosti, kot je Canon PowerShot SX740 HS z visoko občutljivim tipalom CMOS ali Canon PowerShot G7 X Mark III s svetlo zaslonko največje odprtosti f/1,8, ki sta odlična za fotografiranje ponoči in pri šibki svetlobi.
Zmogljiva fotoaparata Canon EOS RP in Canon EOS 90D sta popolna za fotografe, ki želijo več ustvarjalne svobode. Tipalo polne velikosti v fotoaparatu EOS RP zagotavlja boljši nadzor nad globino polja in večjo zmogljivost pri šibki svetlobi. Fotoaparat EOS 90D odlikuje enaka zmogljivost pri šibki svetlobi, kot jo nudi namenski način ročnega nočnega prizora za ostre prizore pri šibki svetlobi brez stativa. Oba fotoaparata sta opremljena s Canonovim procesorjem za obdelavo slik DIGIC 8, ki digitalno zmanjša šum slike tudi pri nastavitvah visoke vrednosti ISO (občutljivost), kar zagotavlja odlične rezultate in prilagodljivost v temi.
Če želite narediti še korak dlje, izberite profesionalni fotoaparat Canon EOS R6, ki je zasnovan za fotografiranje pri šibki svetlobi. Celotno tipalo polne velikosti prekriva 20,1 milijona slikovnih pik, kar pomeni, da je vsaka slikovna pika večja in bolj občutljiva na svetlobo. To zagotavlja posnetke vrhunske kakovosti pri šibki svetlobi in izjemen dinamični razpon. Opremljen je tudi z 8-stopenjsko stabilizacijo slike, ko ga uporabljate z združljivimi objektivi RF, kar pomeni, da lahko posnamete ostre nočne posnetke tudi pri fotografiranju iz roke pri relativno nizkih hitrostih zaklopa, da zajamete čim več svetlobe.
2. Kateri objektivi so najboljši za fotografiranje ognjemetov?
Dobre fotografije lahko posnamete, če uporabite objektiv na kompaktnem fotoaparatu z veliko povečavo ali komplet objektivov, priloženih vašemu fotoaparatu. Če lahko izmenjujete objektive, lahko ustvarite bolj raznolike in ustvarjalne kompozicije.
Krajše goriščne razdalje omogočajo, da v posnetke zajamete zgradbe in strukture, ki fotografiji dodajo kontekst in jo vizualno izboljšajo. Širokokotni glavni objektiv, kot je cenovno ugoden objektiv Canon RF 16mm F2.8 STM, je odličen izdelek, ki ga priložite v torbo s fotoaparatom s sistemom EOS R, kot sta EOS RP ali EOS R6. Zaradi kompaktnega profila je to vaš vsestranski spremljevalec za vse vrste fotografij. Če združite fotoaparat s sistemom EOS R s širokokotno povečavo, kot je Canon RF 14-35mm F4L IS USM ali Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM, lahko spreminjate goriščno razdaljo za različne kompozicije. To je še posebej uporabno pri živahnih prizorih, kjer je prostor za stanje na miru omejen.
Nasprotno pa telefoto objektivi izolirajo in poudarijo podrobnosti, pri čemer dobimo osupljive slike z ognjemeti.
Za najboljše iz obeh svetov uporabite objektiv s povečavo s širokim razponom goriščne razdalje, kot je Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, ki ga odlikuje še dodatna prednost vgrajenega stabilizatorja slike za vedno ostre posnetke.
3. Kje je najboljša lokacija za fotografiranje ognjemetov?
Splača se načrtovati vnaprej, da najdete mesto brez ovir. Lokacijo preverite podnevi in ugotovite, iz katere smeri bo pihal veter. To je še posebej pomembno, če bo zraven tudi kres, saj se boste lahko izognili dimu ali žerjavici, ki bi se lahko prikradla v fotografijo. Če nameravate uporabiti stojalo, najdite mesto, kjer vam drugi ljudje med fotografiranjem ne bodo v napoto.
Lokacija z zanimivim predmetom v ospredju, kot je most, lahko doda fotografijam novo dimenzijo.
4. Kako fotografiram vzdušje ognjemetov na zabavi?
Vzdušje zabave lahko zajamete tako, da fotografirate družinske člane, ko se igrajo s prasketajočimi se iskricami in s svojo domišljijo ustvarjajo zabavne in umetniške svetlobne vzorce. Program Canon Photo Companion vsebuje vadnico z najboljšimi tehnikami in nastavitvami za slikanje s svetlobo ter številne druge zamisli za osupljive fotografije.
Zanimiv posnetek lahko ustvarite tudi tako, da ujamete odsev ognjemeta v oknu, izza katerega gledajo prijatelji in družinski člani. Naredite nekaj poskusnih posnetkov in se prepričajte, da so subjekti dobro osvetljeni, nato pa obdržite te nastavitve do začetka dogajanja. Fotografije posnemite v obliki zapisa RAW, če fotoaparat ponuja to možnost. Tako boste imeli kar največ manevrskega prostora pri prilagajanju osvetlitve različnih delov slike. Naknadno obdelavo lahko izvedete v programu Digital Photo Professional (DPP), Canonovi brezplačni programski opremi za obdelavo in urejanje slik v obliki zapisa RAW.
5. Kako ustvarim ostre fotografije ognjemetov?
Ne glede na to, kateri fotoaparat uporabljate, je najpomembneje, da najprej izklopite bliskavico, saj želite, da bliskavica osvetli svetlobo ognjemeta in ne bližnjih predmetov. Če je mogoče, nato preklopite fotoaparat v način, v katerem lahko upravljate nastavitve, kot sta prioriteta zaklopa (Tv) ali ročni način (M).
Težko je vedeti, kdaj bodo eksplodirali največji in najbarvitejši ognjemeti, zato je priporočljivo, da nastavite fotoaparat na neprekinjeno fotografiranje, znano tudi kot rafalni način, in vsakič, ko pritisnete gumb za zaklop, posnamete več slik v hitrem zaporedju. Tako boste imeli več možnosti, da zajamete eno ali dve fotografiji še posebej dramatične eksplozije. Fotoaparat Canon EOS R6 neprekinjeno posname do 20 sličic na sekundo v načinu elektronskega zaklopa, kar zagotavlja, da ne boste zamudili dogajanja.
Če je fotoaparat na stativu, lahko uporabite program Canon Camera Connect, da zaklopko fotoaparata brezžično upravljate s telefonom ali tabličnim računalnikom. Lahko pa uporabite žični ali brezžični daljinski upravljalnik ali celo fotoaparatov samosprožilec. Vse to vam bo omogočilo, da sprožite osvetlitev, ne da bi se dotaknili fotoaparata, s čimer boste preprečili tresenje fotoaparata in zagotovili, da bodo slike ostre.
6. Kako fotografiram ognjemete brez stativa?
Če je objektiv opremljen s stabilizatorjem slike (v imenu objektiva poiščite oznako IS) ali imate fotoaparat, kot je Canon EOS R6 z vgrajenim stabilizatorjem slike, bo to pomagalo pri odpravljanju manjših tresljajev, ki nastanejo pri fotografiranju iz roke, vendar se zavedajte, da se lahko hkrati zmanjša hitrost zaklopa, če fotografirate v načinu prioritete zaslonke (Av). Če uporabljate stativ, izklopite stabilizator slike objektiva. V drugih primerih poskusite za dodatno stabilnost postaviti fotoaparat na stabilno površino, kot je polica ali stena, uporabite način Live view na zaslonu na hrbtni strani fotoaparata ali pa naredite nekaj poskusnih posnetkov, da preverite kompozicijo.
7. Kako izostrim, ko fotografiram ognjemete?
Fotoaparat nastavite na ročno ostrenje ali pa premaknite stikalo za ostrenje na objektivu na položaj za ročno ostrenje ter nastavite ostrenje na neskončno. Na ohišju objektiva ali zaslonu kamere je to označeno s simbolom ∞. Takšno ostrenje je najboljše, če se želite osredotočiti na fotografiranje ognjemetov v zraku.
Če želite v fotografijo vključiti elemente v ospredju in želite, da so tudi ti izostreni, se osredotočite na točko, ki je približno na tretjini prizora, kar bo omogočilo največjo možno globino polja ter čim bolj izostrilo posnetek med ospredjem in ozadjem. To je hiter način posnemanja profesionalne tehnike, ki se imenuje hiperfokalno ostrenje, o kateri si lahko več preberete. Uporabite pa lahko tudi natančnejši kalkulator hiperfokalne razdalje v programu Canon Photo Companion.
8. Katere nastavitve naj uporabim za fotografiranje ognjemetov?
Ne glede na to, kateri fotoaparat uporabljate, nižja nastavitev vrednosti ISO (občutljivost na svetlobo) zagotavlja ostrejše slike z boljšimi barvami in manj šuma. Začnite z nastavitvijo, kot je ISO 100 ali ISO 125, nato pa prilagodite zaslonko in hitrost zaklopa, da zagotovite dobro osvetlitev.
Če fotografirate iz roke, začnite z najpočasnejšo hitrostjo zaklopa, ki jo lahko uporabite, ne da bi pri tem ustvarili nesprejemljivo zamegljenost zaradi tresenja fotoaparata ali gibanja ognjemeta. Hitrost zaklopa približno 1/10 sekunde se pogosto obnese dobro. Ta nastavitev je dovolj hitra, da zamrzne gibanje ognjemeta, vendar ravno dovolj dolga, da zajame njihovo svetlobo. Če postavite fotoaparat na stativ, lahko za začetek uporabite precej manjšo hitrost, npr. eno ali dve sekundi.
Če želite ohraniti ostrino po celotnem prizoru, na začetku nastavite zaslonko na približno f/8. Če morate zajeti več svetlobe, vendar ne morete uporabiti počasnejše hitrosti zaklopa brez zameglitve, lahko poskusite razširiti zaslonko na f/5.6 ali f/4, vendar širša zaslonka (tj. manjša številka f) pomeni tudi ožjo globina polja, zato je izostrenega manj prizora.
Morda boste morali za pravo ravnovesje hitrosti zaklop poskusiti večkrat in narediti kakšno napako, da boste ujeli želene podrobnosti v želeni ostrini, skupaj z zaslonko, ki zagotavlja dobro osvetlitev in želeno globino polja. Če s hitrostjo zaklopa in zaslonke ne morete ustvariti dobro osvetljenih in ostrih fotografij, poskusite prilagoditi vrednost ISO. Fotoaparati z večjimi senzorji, kot sta brezzrcalna fotoaparata polne velikosti, npr. EOS RP ali EOS R6, zagotavljajo boljše delovanje pri visoki vrednosti ISO in nudijo najboljše rezultate, vendar je še vedno priporočljivo, da ohranite nizko vrednost ISO in jo povečate samo po potrebi.
9. Kako zajamem oblike ognjemetov?
Način žarnice vam omogoča, da je zaslonka odprta toliko časa, kolikor je potrebno, kar pomeni, da lahko zajamete ognjemete, ko potujejo po nebu in eksplodirajo, pri čemer za seboj pustijo sledi svetlobe, ki kažejo osupljive oblike. Če želite uporabiti način žarnice, izberite ročni način (M) ali način prioritete zaklopke (Tv) ter zavrtite gumb do konca, čez 30 sekund. Pritisnite gumb za zaklop, da ga odprete, nato pa še enkrat, ko ga želite zapreti.
Pri dolgih osvetlitvah morate držati fotoaparat pri miru, zato potrebujete stativ. Lahko si pomagate tudi s kabelskim sprožilnikom ali daljinskim upravljalnikom, kot je Canonov brezžični daljinski upravljalnik BR-E1, ki omogoča prostoročno fotografiranje in ohranjanje ostrih fotografij. Če imate fotoaparat s povezavo Wi-Fi, kot je Canon EOS 90D, lahko uporabite tudi aplikacijo Canon Camera Connect, s katero lahko zaklop sprožite na daljavo iz pametnega telefona ali tabličnega računalnika.
10. Kako dosežem pravilno osvetlitev za ognjemete?
Svetel ognjemet, ki eksplodira na temnem nebu, je precej neobičajen prizor, kar se tiče subjektov, ki jih običajno fotografirate, zato lahko v samodejnih načinih vaš fotoaparat morda nastavi osvetlitev, ki je presvetla za nočno fotografijo ognjemeta. Če fotografirate v ročnem (M) ali polsamodejnem načinu, kot je prioriteta zaslonke pri samodejni osvetlitvi (Av) ali prioriteta zaklopa (Tv), se lahko temu izognete z izravnavo osvetlitve. Poiščite gumb -/+ ali ikono na zaslonu in jo nastavite na -1 do -2.
Če uporabljate ročni način (M), lahko na zaslonu LCD ali na dnu iskala fotoaparata opazujete merilo indikatorja osvetlitve, medtem ko izbirate kombinacijo nastavitev, ki indikator potisne na levo stran merila.
Ne glede na fotoaparat, ki ga uporabljate, lahko posnamete spektakularne fotografije ognjemetov. Najpomembneje pa je, da se odpravite ven, poskusite in se pri tem zabavate.
Avtor Peter Wolinski
Povezani izdelki
-
EOS R6
Kar koli fotografirate, kakor koli fotografirate – fotoaparat EOS R6 vam omogoča, da ste ustvarjalni kot še nikoli doslej. -
RF 24mm F1.8 MACRO IS STM
Kompakten in lahek 24-milimetrski glavni objektiv, ki je popoln za fotografiranje pokrajin, snemanje vlogov, fotografiranje v zaprtem prostoru in zagotavlja odlične makro slike. -
PowerShot G7 X Mark III
Povezan fotoaparat, ki snema vrhunske videoposnetke in fotoaparate, nad katerimi bodo navdušeni vaši sledilci. -
RF 14-35mm F4L IS USM
Canonov najširokokotnejši objektiv RF z goriščno razdaljo 14–35 mm poskrbi za zajem podrobnosti z natančnostjo, ki je značilna za objektive serije L, medtem ko 5,5-stopenjska stabilizacija zagotavlja preprosto fotografiranje iz roke. -
RF 16mm F2.8 STM
Kompakten in cenovno ugoden 16-milimetrski objektiv polne velikosti za družino EOS R je zasnovan za ustvarjalce vlogov in ustvarjalce vsebin. -
RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM
Kompakten in lahek objektiv s povečavo RF 15-30mm je popoln za potovanja, vključno z fotografijami mest, pokrajin, arhitekture in vlogi na poti.