ČLANEK

Ali je prehod na hibridni model dela res izveden in zaključen?

Research conducted for the Canon IT Transformation Barometer report shows that 98% of IT leaders disagree.

Raziskave, opravljene za poročilo o barometru preobrazbe informacijske tehnologije družbe Canon kažejo, da se 98 % vprašanih vodij oddelkov IT s tem ne strinja.

V letu 2024 so se trendi hibridnega dela in dela na daljavo pomaknili mnogo dlje od tega, da bi jih lahko označili le kot trend. To je preprosto realnost za več milijonov delavcev po vsej Evropi. Podjetja se ponašajo z nemotenim prehodom na te modele dela in njihovo vpeljavo ter prikazujejo sliko nemotenega poslovanja. A v okviru te preobrazbe v sodobna delovna mesta se skriva mnogo kompleksnosti in izzivov, ki še niso razrešeni.

Zato ni prav nobeno presenečenje, da tudi več let po tem, ko so bili ti modeli sprejeti, zadnje ugotovitve poročila o barometru preobrazbe informacijske tehnologije družbe Canon poročajo o tem, da je 98 % odločevalcev s področja informacijskih tehnologij še vedno aktivno vključenih v izpopolnjevanje strategij hibridnega dela in dela na daljavo. S katerimi perečimi vprašanji se še vedno ukvarjajo odločevalci s področja informacijskih tehnologij?

Integracija: kronični izziv

Delovanje organizacij in njihov ekip še vedno temelji na nemoteni komunikaciji med zaposlenimi, tudi tistimi, ki ne delajo na isti lokaciji. To pa pomeni, da je zanesljiv način za pridobitev konkurenčne prednosti uporaba najnovejše tehnologije sodelovanja takoj, ko pride na tržišče.

Vendar pa nenehno in hitro vpeljevanje novih orodij predstavlja tudi vrsto izzivov. Podatki iz barometra preobrazbe informacijske tehnologije kažejo, da doseganje tekoče integracije z novo tehnologijo ni enostavno. Na vprašanje, kako nameravajo izboljšati hibridno delo v svojih organizacijah, je 47 % vprašanih odločevalcev s področja informacijskih tehnologij odgovorilo, da je integracija z obstoječo pisarniško infrastrukturo in platformami prednostna naloga oziroma njihova glavna naloga.

To le priča o trajajoči dilemi odločevalcev s področja informacijskih tehnologij, tj. izpopolnjevanje modela hibridnega dela, ki zahteva stalen razvoj. Ko ekipe IT skušajo pomagati ekipam, ki delajo na različnih lokacijah, da bodo lahko učinkoviteje sodelovale, se pojavi nova težava: pri vpeljavi nove tehnologije vedno pride do novih izzivov z integracijo, ki jih ekipe IT morajo rešiti.

To potrjujejo tudi druge ugotovitve naših raziskav. Ko so odločevalce s področja informacijskih tehnologij povprašali o njihovih nedavnih vpeljavah tehnologij, so kot najpogostejšo težavo omenili skladnost oz. združljivost nove tehnologije z obstoječo, kar je navedlo kar 28 % anketirancev.

Zato ni prav nič čudnega, da barometer preobrazbe informacijske tehnologije razkriva, kako odločevalci s področja informacijskih tehnologij naslavljajo te kompleksnosti s strateškimi naročili. Integracija je postala glavna prednostna naloga pri odločitvah pri naročanju, kar odraža močno zavedanje o morebitnih motnjah, ki jih lahko povzročijo slabo povezane tehnologije.

IT decision maker increasing visibility and control

Povečanje prepoznavnosti in nadzora

Delo na daljavo in hibridno delo lahko predstavljata pravo nočno moro za zakonsko ureditev področja. Ne gre za nadzor zaposlenih, a vseeno lahko zatrdimo, da so se nedvomno v tem delovnem okolju okrepili izzivi, povezani s spremljanjem in upravljanjem zaposlenih.

Druga tema se je pojavila med načrti odločevalcev s področja informacijskih tehnologij z namenom izboljšanja dela na daljavo in hibridnega dela, in sicer potreba po izboljšanju upravljanja dostopa zaposlenih do aplikacij podjetja in informacij izven podjetja. 43 % vodij oddelkov IT je dejalo, da želijo izboljšati vidnost uporabe programske opreme s strani zaposlenih, 42 % jih želi povečati nadzor nad zaposlenimi pri upoštevanju postopkov skladnosti, 40 % pa jih želi več nadzora nad spremljanjem uporabe aplikacij in storitev brez vednosti oddelka IT. Pri tem je razvidno, da vodje oddelkov IT jasno poudarjajo, da je potrebnega več nadzora, da se izognemo novim tveganjem.

To ni presenetljivo. V globalnem poslovnem svetu se trenutno soočamo z nenadnim porastom kršitev na področju varnosti, kibernetskimi napadi in uporabo aplikacij in storitev brez vednosti oddelkov IT. Leta 2023 se je število napadov z izsiljevalskimi programi, ki so prizadeli podjetja po vsej Evropi1, povečalo za 57 %, Gartner pa napoveduje, da bo do leta 2027 75 % zaposlenih imelo vlogo pri vpeljavi postopkov informacijskih tehnologij v senci v omrežno delovanje organizacije2.

Upoštevajoč ta razvoj dogodkov pa odločevalci s področja informacijskih tehnologij še naprej gledajo na delo na daljavo in hibridno delo kot potencialno ranljivo področje, ki terja stalno izboljševanje, še posebej v smislu upravljanja z informacijami z namenom zaščite pred tveganji. Za omilitev teh tveganj pa so potrebni zanesljivi sistemi in politike, ki se lahko prilagodijo razvijajočemu se delovnemu okolju in ohranjajo integriteto organizacije.

Breme za ekipe za IT

Odločevalci s področja informacijskih tehnologij ne potrebujejo opomina, kako je prehod na delo na daljavo in hibridno delo vplival – in še naprej vpliva – na delovno obremenitev in raven stresa njihovih ekip.

Integracija. Vidnost. Zaščita. To so zapletene teme, nenehna prizadevanja za izboljšanje sistemov, ki krepijo ta področja, pa so privedla do povečanja obsega in kompleksnosti dnevnih nalog ekip s področja informacijske tehnologije.

Barometer, povezan z informacijsko tehnologijo, omogoča jasen vpogled v to, kako so ti izzivi povečali delovne obremenitve na področju informacijske tehnologije. Leta 2023 so vodilni s področja informacijskih tehnologij poročali o še nikoli tolikšnem povečanju obsega njihovih odgovornosti. Ne le, da se ukvarjajo z bolj zapletenimi sistemi in večjimi varnostnimi tveganji, temveč so se tudi potrebe po vzdrževanju neprekinjenega poslovanja in učinkovitosti v vse bolj razpršenih ekipah povečale. Poročilo navaja, da v nekaterih primerih odločevalci s področja informacijskih tehnologij porabijo kar trikrat več časa za izvrševanje svojih odgovornosti kot leta 2019.

Neizogibno dejstvo je, da se večja delovna obremenitev odrazi tudi v večjem stresu. Barometer, povezan z informacijsko tehnologijo, razkriva, da so se ravni stresa med strokovnjaki s področja informacijskih tehnologij skokovito povišale v obdobju med 2019 in 2021 in se še do danes niso znižale na ravni pred pandemijo.

Te ugotovitve poudarjajo človeški vidik izzivov na področju informacijskih tehnologij – poleg tehničnih ovir so tu še posamezniki, ki skrbijo za upravljanje teh sistemov. Bolj kot kdaj koli poprej se odločevalci s področja informacijskih tehnologij zdaj spopadajo z organizacijskim odporom s poudarkom na potrebi po strateški podpori in virih, ki bi tovrstne pritiske lahko omilili in podprli njihovo delovanje.

IT decision maker creating a position of strength

Ustvarjanje položaja moči

Nekaj zadnjih let odločevalcem s področja informacijskih tehnologij zares ni bilo lahko. Naše raziskave poudarjajo učinke poudarjenih elementov hibridnega dela in dela na daljavo: zapleteno in hitro spreminjajoče se okolje, v katerem se odločevalci s področja informacijskih tehnologij neprestano prilagajajo in inovirajo.

V postopkih integracije različnih tehnologij, izboljšanja pregleda in nadzora nad delom na daljavo so vodilni s področja informacijskih tehnologij v ospredju pri opredeljevanju, kako naj bi delovna mesta v prihodnje funkcionirala. Za mnoge izmed njih ta pot ni bila enostavna. Ključ do uspeha bo iskanje pravega ravnovesja med vlaganjem v nove zmogljivosti in obvladovanjem učinka novih integracij. Če jim bo to uspelo, bodo lahko njihova prihodnja leta med najvznemirljivejšimi v njihovih karierah.

Želite ugotoviti, kako lahko organizacije izkoristijo izkušnje, ki so jih odločevalci s področja informacijskih tehnologij pridobili v zadnjih petih letih, da začrtajo svojo pot za prihodnja leta? Preberite celotno poročilo barometra, povezanega z informacijsko tehnologijo.

Prenos poročila

Raziščite podrobneje

Niste prepričani, katere izdelke potrebujete za svoje podjetje?