Leto 2023 je leto »odpravljanja preteklih zapadlih težav«. To so pokazali rezultati nove raziskave družbe Canon, v kateri so vprašali več kot 1700 odločevalcev s področja informacijskih tehnologij o njihovih izkušnjah v obdobju med 2019 in 2023 ter o njihovih napovedih za naslednja tri leta.
Barometer preobrazbe na področju informacijskih tehnologij je razkril, kaj vse so v najbolj turbulentnih petih letih v novejši zgodovini morali prestati odločevalci s področja informacijskih tehnologij. Medtem ko se vrhunec krize, povezane s covidom-19, zdi že stvar preteklosti, pa podatki kažejo, da so še lansko leto organizacije svoje delovanje osredotočale na reševanje »zapadlih« težav iz omenjenega obdobja.
Čas je, da vodilnim s področja informacijskih tehnologij zagotovimo ustrezne možnosti, da se od »odpravljanja težav« usmerijo k resničnim inovacijam.
Koliko časa se bodo vodilni oddelkov IT še morali ukvarjati z zamujenimi opravili?
Spodbuden je podatek, da mnogi odločevalci s področja informacijskih tehnologij napovedujejo, da bo do leta 2027 na voljo več priložnosti za vznemirljive inovacije, in sicer z zagotavljanjem dodatne vrednosti s tehnologijami, kot sta avtomatizacija in umetna inteligenca.
Vendar pa je morda to lažje reči, kot pa doseči. Podatki kažejo, da je za odločevalce s področja informacijskih tehnologij, ki so ujeti v stres in cikel odpravljanja zapadlih težav, manj verjetno, da bodo svoj čas posvetili inovacijam, ki bi zagotovile novo vrednost.
To je razlog, zakaj so inovacije še vedno na stranskem tiru.
Spomin na prekinitve delovanja zaradi pandemije je pri vseh še kako svež, zato ni presenetljivo, da se to odraža tudi v zbranih podatkih. Odločevalci s področja informacijskih tehnologij so dejali, da so bili na vrhuncu pandemije leta 2021 proračunski rezi (51 %) in težave z zagotavljanjem virov (57 %) nekaj povsem običajnega.
V času motenega poslovanja so se odločevalci s področja informacijskih tehnologij zlasti trudili zagotoviti neprekinjeno poslovanje, kar je pomenilo, da inovacije niso bile med prednostnimi nalogami. Namesto tega so se morali vodilni s področja informacijskih tehnologij osredotočati na reševanje obstoječih izzivov. Odločevalci s področja informacijskih tehnologij so pravzaprav zabeležili izjemen vrhunec pri vsakdanjem reševanju taktičnih težav, saj jih je 57 % odgovorilo, da so veliko količino svojega časa posvečali vzdrževanju strojne opreme, in 54 % reševanju težav, povezanih z informacijsko tehnologijo, kar so precej višje številke, kot so bile zabeležene kadar koli prej in pozneje.
Čeprav so vodilni s področja informacijskih tehnologij več časa namenili oblikovanju strategij in načrtovanju, je bilo to sorazmerno manj pomembno, saj ni bilo niti med prvimi tremi najpomembnejšimi prednostnimi nalogami, zaradi česar se na inovacijah ni delalo veliko. Do leta 2023 je 47 % vprašanih poročalo, da je zastarela tehnologija zadrževala napredek njihove organizacije in s tem pritiskala na njihove vodilne s področja informacijskih tehnologij, da so skušali nadoknaditi zamujeno.
S kakšnimi izzivi se spopadajo vodilni s področja informacijskih tehnologij? | 2019 | 2021 | 2023 |
---|---|---|---|
Odstotek odločevalcev s področja informacijskih tehnologij, ki menijo, da vzdrževanje obstoječe strojne opreme predstavlja izziv | 14 % | 57 % | 23 % |
Odstotek odločevalcev s področja informacijskih tehnologij, ki opredeljujejo iskanje rešitev za zaposlene v IT-ju kot izziv | 14 % | 54 % | 24 % |
Izpolnjevanje zapadlih zahtev
Če se ozremo nazaj v leto 2023, vidimo, da so najhujše grožnje za zagotavljanje neprekinjenega poslovanja že mimo. Število odločevalcev s področja informacijskih tehnologij, ki menijo, da že samo vzdrževanje strojne opreme ali reševanje težav IT predstavlja izziv, se je več kot prepolovilo.
Pozitiven trend je viden tudi v tem, da so odločevalci s področja informacijskih tehnologij zabeležili več časa, posvečenega načrtovanju in strategiji – povečanje z 32 % na 44 %. Vendar pa rezultati nakazujejo, da je bila večina strateškega načrtovanja posvečena reševanju težav, ki bi že morale biti razrešene, ali zaključevanju tekočih projektov, kar je mogoče pripisati premoru v ustvarjanju inovacij:
V zvezi s prednostnimi nalogami je skoraj 40 % vprašanih odločevalcev s področja informacijskih tehnologij odgovorilo, da v ospredje svojih dejavnosti postavljajo pregledovanje in utrjevanje že obstoječih nalog oz. projektov.
Določeni projekti, ki so jih želeli razrešiti oz. zaključiti, niso bili »novi«: 98 % odločevalcev s področja informacijskih tehnologij je dejalo, da iščejo poti za rešitev težav s kombinacijo hibridnega dela in dela na daljavo, pri čemer pa so mnogi povedali, da nimajo dovolj vpogleda ali nadzora nad ravnanjem svojih zaposlenih, ko ti ne delajo v pisarnah.
Hkrati je bila selitev med storitve v oblaku prav tako navedena kot visokoprednostna naloga za leto 2023 (48 % vprašanih je to označilo kot osrednjo nalogo zagotavljanja storitev). Za mnoge pa je morda selitev med storitve v oblaku v manjši meri povezana z zagotavljanjem nove vrednosti in bolj z zaključkom dolge poti. Navsezadnje so odločevalci s področja informacijskih tehnologij v obdobju med 2019 in 2023 beležili čedalje več časa, porabljenega za selitev storitev v oblak. Dejstvo, da so odločevalci s področja informacijskih tehnologij predvideli, da se bo selitev storitev v oblak kot ena izmed prednostnih nalog zmanjšala, lahko nakazuje, da so nekateri izmed njih to prehodno obdobje že zaključili.
Na splošno bi na področju inovacij leto 2023 lahko povzeli kot leto vzdrževanja.
Zamenjava »odpravljanja težav« s ciljnimi inovacijami
Za katera področja so odločevalci s področja informacijskih tehnologij napovedali, da se bo do leta 2027 povečala njihova raven prednostne obravnave?
Zanimivo je, da so področja zabeležene rasti povezana zlasti s ciljnimi tehnologijami, kot so umetna inteligenca, avtomatizacija in energetsko učinkovita tehnologija. Glede na vznemirjenje, ki v vseh panogah vlada okoli uporabe umetne inteligence, je pozitivno, da je umetna inteligenca že leta 2023 imela prednostno vlogo. Odločevalci s področja informacijskih tehnologij pa menijo, da bo njena vloga do 2027 še pomembnejša. Po napovedih se bo sčasoma povečala tudi pomembnost energetsko učinkovite tehnologije, kar odraža globalno usmerjenost na bolj trajnostne tehnološke rešitve.
Inovacije kot prednostna izbira | 2023 | Naslednja 3 leta |
---|---|---|
Umetna inteligenca | 55 % | 66 % |
Avtomatizacija | 42 % | 44 % |
Energijsko učinkovita tehnologija | 34 % | 38 % |
Kako lahko organizacije pospešijo svoj napredek pri vpeljavi teh tehnologij?
Raziskave kažejo na to, da več časa, ko odločevalci s področja informacijskih tehnologij porabijo za vzdrževanje obstoječega stanja, manj časa imajo za nove inovacije.
Za odločevalce s področja informacijskih tehnologij, ki so navedli, da veliko časa namenijo odpravljanju težav pri delovanju naprav in vzdrževanju ustrezne ravni informacijske varnosti, velja, da je verjetneje, da bodo svoje delo prepoznali kot stresno, in manj verjetno, da bodo področje umetne inteligence prepoznali kot prednostno nalogo (54 % v primerjavi s 63 %).
Kaj vse to pomeni za organizacije, ki želijo napredovati z avtomatizacijo, uporabo umetne inteligence in energetsko učinkovite tehnologije? Vse to nakazuje na to, da odlašanje z naložbami v vsakodnevne dejavnosti ni pravi odgovor. To lahko vaše skupine s področja informacijskih tehnologij celo zapelje v rutinski cikel inoviranja le z namenom reševanja težav, ki bi že zdavnaj morale biti rešene. To ne bi imelo le posledičnega učinka v obliki omejevanja ambicioznejših inovacij, temveč bi imelo tudi močan vpliv na blagostanje vaših vodilnih s področja informacijskih tehnologij.
Želite vodilnim s področja informacijskih tehnologij omogočiti, da se lažje osredotočijo na razvoj ciljno usmerjenih tehnologij, ki zagotavljajo dodano vrednost? Čas je, da jim zagotovite ustrezen proračun in vire in s tem ustavite rutinski cikel »odpravljanja težav« in sprožite pravo inoviranje.
Zagotovite si več vpogledov na podlagi poročila z barometrom preobrazbe informacijske tehnologije in ugotovite, kaj je tisto, kar vodilne s področja informacijskih tehnologij najbolj veseli pri njihovem delu? In zakaj omenjeni vodilni delajo bolj kot kadar koli poprej?
Prenos poročila
Raziščite podrobneje
Barometer preobrazbe informacijske tehnologije
Mnenja in informacije, ki jih je posredovalo 1700 vodilnih oseb s področja informacijskih tehnologij iz sedmih trgov regije EMEA, o tem, kako se je njihova vloga razvijala v letih 2019, 2021 in 2023, ter njihove napovedi in prednostne naloge, ki jih čakajo naslednja tri leta.
Ali delavci resno jemljejo skladnost podatkov?
Skladnost podatkov: težava za vodje oddelkov IT. Kako najti ravnovesje med svobodo in nadzorom? Barometer preobrazbe informacijske tehnologije razkriva določene pomisleke.
Ali je prehod na hibridni model dela res dokončan?
98 % vodij oddelkov IT še vedno izpopolnjuje svoj hibridni model dela. Odkrijte področja, ki so jih označili z najvišjo prednostno stopnjo, in vzroke zakaj.